300 g svaiga laša filejas 1 tējkarote magoņu sēklu 1 apelsīna sula 2 tējkarotes balzamiko etiķa 2 tējkarotes Extra Virgin olīveļļas 85 g redīsu zaļie lociņi sāls, malti melnie pipari, cukurs
Pagatavošana gaita:
1. Laša fileju sagriež plānās šķēlītēs. 2. Nelielā bļodiņā sajauc eļļu, balzamiko etiķi un apelsīna sulu. Pievieno šķipsniņu sāls, cukuru un piparus. Mērci pārlej pāri lasim un ļauj marinēties 5-10 minūtes. 3. Redīsus nomazgā un sagriež plānās šķēlītēs. Lociņus nomazgā un smalki sagriež. 4. Lielā šķīvī kārto iemarinētās laša šķēlītes, pārkaisa ar magoņu sēkliņām, lociņiem un redīsu ripiņām. Pasniedz ar grauzdētu maizi.
• Pagatavošana: sagriež ābolus smalkos gabaliņos. Uzsilda katliņā sviestu. Kad tas ceļas uz augšu, pievieno ingveru, kanēļa standziņas, anīsa sēklas, piparus un krustnagliņas. Tur uz uguns, kamēr anīsa sēklas kļūst tumšākas – apmēram 30 sekunžu. Pievieno kurkumu, asafetīdu un ābolus. Maisa apmēram 5 līdz 6 minūtes, kamēr āboli kļūst brūni. Pievieno ūdeni. Liek vāku un vāra apmēram 15 minūšu, bieži maisot, kamēr āboli kļūst pavisam mīksti. Pievieno cukuru, uzgriež lielāku liesmu un visu laiku maisa, kamēr masa kļūst biezāka.
Saldais tomātu čatnijs
• Sastāvdaļas: 3 ēdamk. kausēta sviesta, tējk. fenheļa sēklu, 1/4 tējk. timiāna sēklu, 1/4 tējk. melno piparu sēklu, puse lauru lapas, sarkanā pipara pāksts, 570 g tomātu bez mizas, 50 g augļu cukura, 50 g dzelteno rozīņu, 1/4 tējk. kurkumas, sāls.
• Pagatavošana: uz vidējas uguns uzsilda sviestu katliņā. Pievieno visas minētās sēklas. Kad fenheļa sēklas kļūst tumšākas, bet melno piparu sēklas sāk sprakšķēt, pievieno lauru lapu un pipara pāksti. Pēc 5 sekundēm pievieno tomātus ar visu sulu. Samaisa un vāra uz mēreni vājas uguns apmēram 10 minūšu. Pievieno pārējās sastāvdaļas un gatavo apmēram 20 minūšu, kamēr čatnijs kļūst biezs. Var glabāt noslēgtā traukā ledusskapī apmēram 4 dienas.
Es nekad nestrīdos !Es tikai izskaidroju kāpēc man ir taisnība!
Marinādei: Ūdens Pipari Sāls Sīpols Citrons Etiķis Cukurs
Pagatavošana:
Notīra raudas, apkaisa ar garšvielām, pamērcē olā un cep sakarsētā eļļā, pirms tam izmērcējot arī miltos. Marinādei uzvāra sālsūdeni, pievieno piparus, sagrieztas šķēlītes sipola un citronu apmeram pusi. Vāra pievienojot klāt etiķi un cukuru. Cukuru vajadzetu tikai kadu karoti. Garšvielas visas liek pec garšas, lai marinādei būtu patīkama garša - saldena ar izteiktu citrona aromātu. Apceptās raudas kārto traukam pa vidu. Liek no marinades izņemtos sīpolus un citronus. Pārlej visu ar marinādi un atdzesē. Marināde ievilksies pa kādām 2stundām, tad var lietot!
Labu apetīti
Ķīsīts brauca pār ezeru Rakstītām i kamanām, Asarītis zirgu dzina, Raudiņ' tura kamaniņas.
Mencas/vēdzeles fileja saldi asajā tomātu mērcē ar ananasiem
Sastāvdaļas(maltīte 6 personām):
Zivij: Mencas/vēdzeles fileja – 3 gab. Sāls – pēc garšas Tempuras mīkla – 1 krūze Eļļa cepšanai – tā, lai nosedz pannu 1 pirksta platumā
Mērcei: Tomātu sula – 1 l Saldi asā ķīniešu mērce – 1/2 krūzes Sojas mērce – pēc garšas Paprika – 1/2 gab. Ananass – 1/4 gab.
Pagatavošana:
Vispirms izcep zivi tempuras mīklā. Ņem jebkuru baltās zivs fileju. Zivs fileju pārgriež gareniski uz pusēm, zivs gabaliem no visām pusēm uzber sāli. Ja vēlas, zivi var sagriezt kumosa izmēra gabaliņos. Apsālītos zivs gabalus izmērcē tempuras mīklā un liek cepties. Kad viena puse apcepusies, zivs gabalus apgriež otrādi. Ja tos pēc tam arī sautēs kādā mērcē, zivi nevajag izcept līdz pilnīgai gatavībai. Cep tikai tik daudz, lai tempuras mīkla sacietē. Kad visi zivs gabaliņi izcepti, tos nosusina uz papīra dvieļiem – lai eļļas nav pārlieku daudz. Pagatavo saldi aso tomātu mērci ar ananasiem. Tomātu sulu lej katlā un liek sildīties. Pievieno krietnu devu saldi asās mērces, sāļumam pielej arī sojas mērci. Mērcei pievieno arī plānās šķēlītēs sagrieztu pusi paprikas un kubiņos sagrieztu ceturtdaļu svaiga ananasa. Pavāra aptuveni 5 minūtes. Tad pamazām pievieno arī kartupeļu cietes šķīdumu. Lai mērce nesaietu kunkuļos, lejot klāt kartupeļu cieti, tā nepārtraukti jāmaisa. Kad izveidojusies ķīselim līdzīga masa, mērce ir gatava. Veido pamatēdienu. Gatavajā mērcē iecilā tempuras mīklā apceptos zivs gabalus. Pasniedz siltu kopā ar rīsiem vai olu nūdelēm.
Tākā pašlaik ir stinšu sezona,tad vien maz receptīt: Jemam alu,vēlams porteri,vai ko tumšu un rīvmaizi.Izķidājam stintes un sajaucam bļodā ar garšvielām(pepers,sāls un citi ingridienti pēc garšas).No alus un rīvmaizes atjaucam mīklu kurā mērcam stinti.Tad šamo uz pannas,tā kamēr pannā viena kārta salikta.Apcepam abas puses,kamēr mīkla paliek dzeltenīgi brūngana.Jemam nost un lopsējam iekšā.Paskalot barības vadu var ar aliņu,vai ko citu. Buenos apetitos
Sastāvdaļas 15- 20 kg vimbu(vislabāk- vimbas no 0.5 kg- 1 kg, der arī citas baltās zivis) 5- 7 kg rupjā (obligāti) sāls(sāli beru bagātīgi"uz aci", apmēram 0.3 kg uz zivi) Pagatavošana: 9999 min. I etaps 1. Noķeram zivis(atceramies- pērkot licensi, drīkst ķert tikai 8 vimbas) 2. Zivis nogalina, bet nekādā gadījumā netīra un neķidā!!! 3. Ņemam spaiņveidīgus traukus, apakšu noklāj ar rupjo sāli, liek zivis(neķidātas), pārkaisa bagātīgi ar sāli, liek nākošo kārtu, tā turpina kamēr spainis gandrīz pilns, pa virsu sāls(ūdeni nepievienot!!!) 4. Ņemam piemērota izmēra apaļus dēlīšusi un kaut ko smagu- noslogojam zivis(zivis zem sloga izdalīs sulu un gatavosies) 5. Sagatavotās zivis labāk novietot vēsā vietā ja iespējams un turam 5-7 dienas( jo lielākas, jo ilgāk) II etaps 1. Izberam zivis vannā un piepildam vannu ar aukstu ūdeni, jātur vismaz 12 stundas, lai noskalojas liekā sāls 2.Ar rokām, akurāti katru zivi notīram no liekā sāls, netraumējot zvīņas III etaps 1. Uztaisam garu kasti(karkasu), ko aptin ar marli vai smalku sietiņu(knišļu un mušu aizsardzība) 2. Ņemam kaprona 1 mm diegu ar lielu adatu un veram zivis aiz astes skriemeļiem!!!(obligāti ar galvām uz leju) 3. iekaram zivis iepriekš izveidotajā kastē, kaste jānovieto labi veidināmā telpā un jāpaklāj kaut kas absorbējošs(dzīvokļa apstākļos praktiski neiespējami- sieva izmetīs ar visām zivīm..., vislabāk kur caurvējš, bēniņi, malkas šķūnīši u.c.) 4. Zivis nevajag pārkaltēt, var noņemt provi jau pēc 1,5 nedēļas, tas pēc paša patikas... Vītinātas zivis ar iekšām saglabā savu specifisko garšu un tauku saturu, vēlu veiksmi!
Autors: Ēriks Auziņš
P.S. Sarežģītākā voblu pagatavošanas recepte, ko zinu!
Man jautājums par voblām. Es parasti voblas esmu sālijis sālsūdenī un vienmēr bez iekšām. Savukārt nesen kaut kur izlasiju ka sālot voblu ar iekšām tai esot daudz labāka garša. Kā tad īsti ir? Un vai sālot ar iekšām nevar kādu parazītu dabūt?
Es parasti voblas esmu sālijis sālsūdenī un vienmēr bez iekšām. Savukārt nesen kaut kur izlasiju ka sālot voblu ar iekšām tai esot daudz labāka garša. Kā tad īsti ir? Un vai sālot ar iekšām nevar kādu parazītu dabūt?
Es voblas taisu jau sen un daudz. Vienmēr taisu bez iekšām, bet ar zvīņām. Ar iekšām laikam garšo labāk tiem, kam patīk tās slapjā veida voblas, kas vairāk atgādina pūdētu Tā, ka gaumes lieta Parazīti gan diez vai kādi var iemesties. Vienīgai mušu kāpuri, ja par maz sāls
Lielākais pārbaudījums makšķerniekam ir nevis tas, cik daudz zivju viņš noķer, pat ne tas, kā viņš tās ķer, bet gan tas, ko viņš iegūst, nenoķerot nevienu zivi.(Džons H. Bredlijs)