1. Sagriez laša fileju uz pusi vienādos, taisnstūra formas gabalos. 2. Atsevišķā traukā samaisi rīvmaizi ar smalki grieztu ķiploku un timiāna lapiņām. Pievieno olīveļļu, citrona sulu un sāli. 3. Laša fileju apvijā olas dzeltenumā un panē rīvmaizē tā, lai tā pielīp laša filejai no visām pusēm. 4. Liec katlā vārīties ūdeni. Ja mājās pieejams buljons, liec karsēties buljonu. 5. Nomazgā, nomizo un ar lodīšu taisāmo nazi veido dārzeņu bumbas. No pāri palikušajiem dārzeņiem pagatavo fantastisku biezeņzupu vai dārzeņu biezeni. 6. Vārošā ūdenī vai buljonā pirmos liec vārīties burkānu un kāli. 7. Kamēr vārās dārzeņi, uz sakarsētas pannas nelielā daudzumā olīveļļas cep laša fileju. Laša fileju cep uz mērena karstuma, no katras puses 3 – 4 minūtes. 8. Pēc 5 minūtēm buljonam pievieno kartupeļus. Vēl pēc 5 – 7 minūtēm brokoli, saldo kartupeli un briseles kāpostu. Vāri līdz dārzeņi novārījušies, bet vēl kraukšķīgi. 9. Ar sietu izņem dārzeņus no buljona un liec uz šķīvja. Siltā buljonā sakarsē arī biešu bumbas 1 minūti un liec uz šķīvja. 10. Novārīto dārzeņu buljonu nelej ārā, pagatavo, pievienojot dārzeņu atlikumus, gardu dārzeņu krēmzupu. 11. Sagriez laša fileju un pasniedz kopā ar dārzeņiem.
Ārkārtīgi vienkāršs veids, kā pagatavot vietējo delikatesi – zuti. Tas sākumā tiks apcepts un pēc tam sautēts kokosa pienā Zuti sagriež apmēram 5 cm garos gabalos. Uzber sāli, piparus un liek uz sakarsētas pannas eļļā cepties. Cep arī zuša galvu. Kaut arī tā netiks ēsta, tieši no galvas iznāk lielisks buljons. Kad zuša gabaliņi no visām pusēm apcepušies, pievieno četrās daļās sagrieztus Šalotes sīpolus un palielās šķēlēs sagrieztus ābolus. Pieliek arī uz pusēm pārgrieztu ķiploka galviņu. Kad sīpoli un āboli mazliet apsautējušies, pannā lej konjaku (der arī baltvīns). Pannai uzliek vāku, liesmu nogriež uz minimumu un sautē, līdz no augļiem izdalījušās sulas un konjaks reducējušies līdz minimumam, – apmēram 20 minūtes. Lai ēdienam būtu patīkamāka faktūra, zuša gabaliņiem noņem ādu. Kad visas ēdiena sastāvdaļas jau gandrīz gatavas, pannā ielej kokosriekstu pienu – tā būs zostīte. Lai ēdiena garšu un faktūru padarītu interesantāku un daudzveidīgāku, visam pievieno pāris saujas grauzdētu mandeļu. Visu sautē uz nelielas uguns apmēram 5 minūtes. GATAVS! Ja ēdienā negribas izmantot kokosriekstu pienu, gatavošanas beigās mērcei var pievienot saldo krējumu vai sviestu.
Uzliec katlā vārīties ūdeni un pievieno visas fiksā buljona sastāvdaļas. Noskalo un notīri dārzeņus, ja nepieciešams, sagriez mazākos gabaliņos. Liec dārzeņus caurdurī pārkaisi ar sāli un pievieno 1 ēdamkaroti sviesta. Caurduri liec katlam pa virsu un pārliec visam vāku. Tvaicē dārzeņus 5 minūtes. Pa to laiku līdakas fileju apber ar sāli, pipariem un pārlej nedaudz citrona sulu. Kad dārzeņi tvaicējušies 5 minūtes, noņem tos no buljona. Buljonā liec zivi. Dārzeņus atstāj caurdurī virs zivs un buljona, turpini tos tvaicēt vēl 5 minūtes. Noņem katlu no plīts, izņem līdakas fileju, bet dārzeņus atstāj vēl siltumā. Līdakas fileju apviļā rīvmaizē un pētersīļos, apslaka ar 1/3 citrona sulu. Sakarsē pannu un apcep fileju sviestā un olīveļļā. Cep 2 minūtes no katras puses. Pasniedz līdakas fileju siltu kopā ar tvaicētiem dārzeņiem.
Pildījuma pagatavošana sākas ar to, ka apmēram 100 g griķu maisot apgrauzdē sausā čuguna pannā. Tad griķus ieber katliņā un pārlej r puslitru uzvārīta un pasālīta ūdens, iemaisa sviesta piciņu, uzliek vāku un liek cepeškrāsnī. Kad ūdens ir iztvaikojis (apmēram 20 minūtes), griķi ir irdeni un graudaini, tos atdzesē un sajauc ar sviestā apceptu sagrieztu sīpolu un divām cieti vārītām, sakapātām olām.
Zivi noskalo (izskalo) aukstā ūdenī, nosusina, iekaisa mazliet sāls un maltu melno piparu, piepilda, vēderu aizšuj vai aizsprauž. Dziļu pannu (vēlams glītu - jo pārcelt gatavo līni no pannas citā traukā nozīmē visu sapostīt) iesmērē ar sviestu, līni pannā apziež ar kausētu sviestu, pārkaisa ar miltiem un cepeškrāsnī cep 20 minūtes. Tad pārlej ar skābo krējumu, kam piejaukta 1 tējkarote miltu ( ja tas ir aizmirsies, kā man tas gadās, nav nekādas vainas), sīki sakapātas dilles un pētersīļu zaļumi (abus kopā ņemot, vesela sauja). Apliets ar krējumu, līnis mērenā karstumā jācep vēl 15 minūtes. Manuprāt, ēdot tam labi piederas marinēti ķirbji.
/Ineses Zanderes ieteikta recepte/
Labu apetīti
Ķīsīts brauca pār ezeru Rakstītām i kamanām, Asarītis zirgu dzina, Raudiņ' tura kamaniņas.
Iztīra samu, izgriež filejas. No zivs asakām var pagatavot zupu. Ja negrasies to darīt uzreiz, asakas var sasaldēt. Cepamajā pannā ieklāj cepamo papīru. Citronu sagriež plānās ripiņās un izliek uz cepamā papīra. Sama fileju pārkaisa ar sāli un pipariem un ar ādu uz augšu liek cepamajā pannā virsū citrona šķēlītēm. Filejas pārlej ar olīveļļu. Sakarsē cepeškrāsni līdz 180 ̊C. Liek filejas cepeškrāsnī uz 12 minūtēm. Pagatavo salsu. Notīra mango un visus pārējos dārzeņus, sagriež mazos kubiciņos, pievieno citrona eļļu, laima sulu, čili, kindzu un apmaisa. Pasniedz kopā ar sama fileju, svaigām salātu lapām, fenheļa strēmelītēm un diedzētiem graudiem.
Foreles fileja – 1,5 kg Rupjais sāls – 300 g Cukurs – 160 g Melnā tēja – 2 ēdamk. Svaigs ingvers (rīvēts) – 2 tējk. Ūdens – 2 ēdamk.
Pagatavošana:
Foreli iztīra un izņem visas asakas. Traukā sajauc melnās tējas lapiņas ar sāli, cukuru un ūdeni. Dziļā traukā, kas ir tikpat liels kā zivs fileja, ieklāj pārtikas plēvi. Uzber pusi sāls un tējas maisījuma un foreles fileju uzliek ar ādu uz leju. Pārkaisa ar otru daļu marinādes un uzrīvē svaigu ingveru. Foreli ietin pārtikas plēvē, lai saglabātu visas sulas. Ja nepieciešams, fileju ietin vēl vienā pārtikas plēves loksnē. Uz foreles filejas liek nedaudz mazāka izmēra trauku, lai zivs būtu piespiesta kā presē. Liek ledusskapī uz 12 h marinēties. Pēc tam noskalo aukstā ūdenī un nosusina. Atceries, lai fileja sanāktu īpaši garda, jāizmanto kvalitatīva tēja.
Uzliec katlā vārīties ūdeni un pievieno visas fiksā buljona sastāvdaļas. Noskalo un notīri dārzeņus, ja nepieciešams, sagriez mazākos gabaliņos. Liec dārzeņus caurdurī pārkaisi ar sāli un pievieno 1 ēdamkaroti sviesta. Caurduri liec katlam pa virsu un pārliec visam vāku. Tvaicē dārzeņus 5 minūtes. Pa to laiku līdakas fileju apber ar sāli, pipariem un pārlej nedaudz citrona sulu. Kad dārzeņi tvaicējušies 5 minūtes, noņem tos no buljona. Buljonā liec zivi. Dārzeņus atstāj caurdurī virs zivs un buljona, turpini tos tvaicēt vēl 5 minūtes. Noņem katlu no plīts, izņem līdakas fileju, bet dārzeņus atstāj vēl siltumā. Līdakas fileju apviļā rīvmaizē un pētersīļos, apslaka ar 1/3 citrona sulu. Sakarsē pannu un apcep fileju sviestā un olīveļļā. Cep 2 minūtes no katras puses. Pasniedz līdakas fileju siltu kopā ar tvaicētiem dārzeņiem.
Uzkarsē pannu (tā, lai uzpilinot ūdeni tas uzreiz ššššš iztvaiko) Tad nogriež uguni, lai panna ir karsta, bet nededzina. Liek pannā sviestu Kad sviests izkusis un sazeltējis, bet vēl nav brūns- liek iekšā aknas Aknas cep kādas minūtes 2-4 Uzber jūras sāli un svaigi maltus melnos piparus Liek iekšā smalki sagrieztu sarkano sīpolu. Bišķiņ. Daudz nevajag. Aknas apgriež. Skatās, lai sīpols nedeg. Kad aknas izcepušās, uzlej sausu baltvīnu. Nedaudz. Pieber estragonu, nedaudz Kad lielākā daļa no vīna ir iztvaicējusies- Pielej saldo krējumu Pagaršo Pieber vēl sāli un piparus, ja vajag Sautē, līdz krējums paliek biezs Bauda.
I don't care who your father is... don't walk on the water while i'm fishing!!!
Asari - 2gb Sāls - 600 g Olu baltumi - 6 Zivju mērce - 30g Zivju eļļa - 20g Šalotes sīpoli - 30g Selerijas kāts - 40g Eļļa - 20g Citrons - 30 g Melnie pipari
Pagatavošana:
Asarim izņem iekšas un izgriež žaunas, noskalo, nosusina papīra salvetē. Uzkaisa piparus, uzlej zivju mērci. Selerijas kātu sagriež stienīšos, šalotes sīpolus – daiviņās, citronu – šķēlītēs, un liek asariem vēderā. Olas baltumus sakuļ stingrās putās, pievieno sāli un maisa, līdz izveidojas viendabīga masa. Uz cepešpannas uzklāj cepamo papīru, uzliek sāls masu un izkārto asarus, virsū liek sāls masu, līdz abi ir noklāti. Cep 20 – 25 minūtes +190 °C karstā cepeškrāsnī.
stinte kā lasis par cik kaut kur dzirdēju, ka stinte ir lašveidīgā, nolēmu to ielikt kā lasi. sākumā zivij notīra zvīņas, tad galvu nost, kiškas ārā. izplēš vēdera peldspuras, iestiprina asti zivju tīrāmā dēlīša spīlē un filē nost abas puses ar visām ribām, apgriežot apkārt augšējai spurai un viena apakšā, kas pirms astes. ar visu ādu kārto burciņā ik pa kārtai uzberot sāls+cukura maisījumu (manā gadījumā 50/50) nevajag pārforsēt - tā nebūs vobla! bet ja būs stiprāk, tad pie alus vai šņabīša aizies tā pat rūkdama. liekot burkā es tās filejas sagriežu vismaz 3-4 daļās, lai ir uzreiz gatavs kumāsiņš un nav jācīnās ar ādu. un gatavs! ledusskapī iekšā, lai ievelkās un otrā dienā zacene gatava. liek uz maizes, vai tā pat krāmē iekšā pa taisno no burkas pēc katras degvīna devas. melnais pepers + kāds salātīgs zaļums ar nekaitē.
Pavadiņa ir kā prezervatīvs. Bez - riskanti, bet baigais kaifs!
Cepšanai izrauj ārā kišku, zem ūdens noskalo, apsāla. Tad pāris stundas lai pastāv. Pēc tam, lai nav katru zivtiņu jāviļā miltu šķīvī, es miltus uzberu visām zivtiņām virsū bļodā un apgrozu, lai aplīp ar miltiem un karstā eļļā iekšā. Vienmēr cepu uz max karstas pannas un bez vāka!