vēžus piemājas dīķī audzēju jau20 gadus dīķa platība apm.0.3 ir gan šaur gan plasp.nekādu acīm redzamu problēmu nav lielākais noķerts alus pud.liekumā šopavasar gribēju tīrīt zāles mazā klēpī zāļu saskaitiju25gab mazos jāgaida rudens!!! tad varēs tīrīt. bez vēžiem ir karūsas,līņi sadzīvo!
Tā jau ir ka tā viennozīmīgi to nevar pateikt,vienā dīķī var labi vēžī dzīvot tikai piekrastes joslā,citā dzīvo gan piekrastē gan pa vidu. Ja dīķis ir 1000m2 tad nedomāju ka īpaši piebāzt ar vēžiem tādu būtu prātīgi,jo kā likums kā ir vēžu pārapdzīvotība tā strauji izplatās slimības. Uz kvadrātu ja būtu 2-3 gab,tad tas jau būtu atliektiem galiem.Esmu gan lasijis par lielākiem cipariem,bet neuzskatu ka tas būtu vajadzīgs,mazajiem tur klātos grūti.
Pēdējie novērojumi (Latvijā) liecina, ka dzeloņvaigu vēži ļoti labi jūtas (aug, vairojas utt.) privātos dīķos. Tas gan nav nekas jauns, jo tīri zinātniski šī vēžu suga jau sen atzīta par produktīvu akvakultūrā, vienīgais kam jāseko līdzi, lai tie pārmērīgi nesavairojas - laicīgi jāatķer liekie (lielākie) eksemplāri...
Šis ir mans pirmais posts. Pagājušajā sezonā aizrāvos ar makšķerēšanu. Ieviesu sev mājās arī akvāriju ar vietējām zivīm. Pie viena pieliku arī dažus Kubas vēzīšus, lai tīra grunti. (Tobrīd uz sitienu vienkārši nedabūju nevienu Latvijā pārstāvētu sugu.) No nopirktajiem vēžiem divas bija mātītes ar olām. Tā ka bija gan sadzimuši sīkie, gan asari daļu izēda, gan ir arī paspējuši izaugt krietna daļa. Nu kaut kāds ieskats tajā bioloģiskajā ciklā un par vēžu bioloģisko nišu ir.
Mani sāka nomocīt jautājums par to, kādēļ Daugavā man zināmajos posmos vēžu nav. Vai tie tur vispār kādreiz ir bijuši? It kā ūdens esot mīkstāks kā citviet, bet neesmu konkrēti mērījis.
Pats ar ģimeni pa vasaru dzīvoju pie Daugavas uz Ķeguma robežas zem HES. Dabiski, ka sāk mocīt pārdomas, vai nevajadzētu ielaist vēžus un kā tas process varētu attīstīties tālāk. Es, protams, saprotu, ka tas viss ir nelikumīgi, ir ļoti jāpiedomā pie bioloģiskajām konsekvencēm utt. Bet nu kaut vai tādā fantazēšanas līmenī.
No tā, ko esmu novērojis akvārijā, pievienojos tiem, kas uzskata, ka vēži ūdenstilpnei būtībā var nākt tikai par labu, un tos var diezgan droši laist iekšā, kur tik nav slinkums. Neesmu arī pūrists attiecībā uz vietējām un ārzemju sugām. Tā ir normāla sugu cīņa; būtībā dabiska parādība, tikai tas kontakta ātrums ir forsēts, cilvēku dēļ. Un, ja platspīļnieks konkrētā ūdenstilpnē tāpat nevar izdzīvot, tad neredzu problēmu, kādēļ tur vēžu nišu nevarētu aizņemt kaut vai svešās sugas. Šaurspīļnieks vispār ir pat no mūsu kontinenta, un tāpat mierīgi būtu varējis atmigrēt arī līdz Latvijai - tikai ilgākā laikā. Ja ir iespēja laist platspīļniekus, tad, es, protams, esmu par tiem, bet pret vēju arī nepačurāsi - daudzos gadījumos tas ir bezcerīgi.
Vai vispār jēga laist? (Es apzinos, ka tas labākajā gadījumā dzīvos ļoti lokāli konkrētajā posmā.) Ja jā, tad kādu sugu?
Nu uz šiem jautājumiem Tev visdrīzāk var atbildēt Eduks vai Wernergerman
Lielākais pārbaudījums makšķerniekam ir nevis tas, cik daudz zivju viņš noķer, pat ne tas, kā viņš tās ķer, bet gan tas, ko viņš iegūst, nenoķerot nevienu zivi.(Džons H. Bredlijs)
Lielākais pārbaudījums makšķerniekam ir nevis tas, cik daudz zivju viņš noķer, pat ne tas, kā viņš tās ķer, bet gan tas, ko viņš iegūst, nenoķerot nevienu zivi.(Džons H. Bredlijs)
Es domāju, ka vēži iedzīvoties varētu. Sevišķi jau dzeloņvaigu vēži Vēsturiski gan jau Daugavā bija vēži, bet applūdinājumi un hesi tos droši vien aizbiedēja, kaut gan dažās Daugavas attekās tepat Pierīgā joprojām ir vēži. Kaut vai pie Doles salas
Nav neatrisināmu problēmu, ir nepatīkami risinājumi ...