VIETNES IZVĒLNE
Kategorijas
Parcopi.lv raksti [65]
Stāsti [10]
Apraksti [7]
Ceļojumi [3]
Vēžošana [18]
Salidojumi [6]
Iesūtītie raksti [7]
Vītauta stāsti [10]
COPES KALENDĀRS
http://parcopi.lv/index/copes_kalendars/0-14
STATISTIKA
Online kopā: 3
Viesi: 3
Lietotāji: 0
Sakums » Raksti » Parcopi.lv raksti

Velcēšana

Velcēšana

Parcopi.lv ir īstā vietne eksperimentiem. Nesen tapa rakstiņš, ko rakstīja četri dažādi autori, bet tagad ir tapis eksperimentāls raksts, ko ir rakstījuši divi dažādi autori. Atšķirībā no četru rakstītā, kad katrs nezināja, ko rakstīs cits, šajā rakstā abi autori raksta kopīgu rakstu. Tehniskā daļa, tehnikas un praktiskie padomi pārsvarā ir no Mārča(kreisais), bet pārējais no Aigara(parcopi). Tad nu nododam jūsu vērtēšanai, kas mums ir sanācis.
Daži makšķernieki uzskata velcēšanu par reti garlaicīgu padarīšanu un pat joko, ka velcē tikai tie, kuri nemāk spiningot. Vēl citi uzskata, ka velcēšana ir nerezultatīvs copes veids. Atļausimies apgalvot kā tā nebūt nav. Velcēšana ir gana azartisks, aktīvs un rezultatīvs makšķerēšanas veids. Bet nu par visu pēc kārtas.
Kas tad ir vajadzīgs velcēšanai? Galvenais ir nepieciešama laiva! Nav nozīmes, vai laiva ir piepūšama, koka, vai ar motoru vai bez, galvenais, lai laiva ir un tālāko jau var pielāgot. Velcēt var ar airu palīdzību, var izmantot benzīna dzinēju, var izmantot elektromotoru. Tagad par katru sīkāk.
Velcēšana ar airu palīdzību - šajā gadījumā piepūšamā laivas nav labākais variants, kaut gan ir piepūšamās laivas, ar kurām var ļoti labi pārvietoties ar airu palīdzību. Jebkurā gadījumā, lai velcētu ar airu palīdzību, laivai ir ļoti labi jāslīd pa ūdeni un airiem ir jābūt parocīgiem.
Velcēšana ar benzīna dzinējiem - šajā gadījumā priekšroka ir četrtaktu dzinējiem, jo ar divtaktu dzinējiem bieži vien tik mazu ātrumu, kāds vajadzīgs velcēšanai, ir grūti sasniegt. Piedevām uz tik maziem apgriezieniem divtaktu dzinēji sprauslā un mokās. Tāpēc velcēšanai piemērotāki ir četrtaktu dzinēji. Benzīna dzinēja priekšrocības ir tas, ka jebkurā brīdī var ātri aizbraukt un citu perspektīvu vietu. Kā trūkumu benzīna dzinējiem varētu minēt to, ka tie ir trokšņaini. Kaut gan tehnika attīstās ar katru dienu un jaunie četrtaktu dzinēji ir knapi dzirdami. Piedevām ir reizes, kad tieši troksnis ir tas, kas zivij liek iztrūkties no jaukās snaušanas uz grunts un pamanīt, ka virs viņas peld ēsma, kuru varētu uzkost.
Velcēšanas ar elektromotoru - šajā gadījumā mīnusi ir tas, ka pārvietošanās uz citām perspektīvām vietām prasīs krietni vairāk laika un tas, ka jāstaipa akumulators. Ieteicams pat divi. Bet vispār elektromotors velcēšanai ir ļoti piemērots.
Tātad, lai velcētu ir nepieciešama laiva, bet tikpat nepieciešama ir makšķere. Kādu kātu izvēlēties? Variantu ir daudz, te var izpausties dažādi. Skaidrs ir viens, ka ultravieglie kāti nederēs. Nederēs arī gari kāti, vai dikti īsi. Mēs uzskatam, ka velcei kātam jābūt tuvākam slotas kātam, nekāda pārākā jūtība tam nav nepieciešama. Ļoti labi velcēšanai derēs kāts 2.10-2.40m garumā un ar testu var pat līdz 100gr. Ar īsāku kātu būs grūti un ar garāku būs problēmas zivi pievadīt pie laivas, kā arī, būs problēmas to novietot darba pozīcijā. Testu tik lielu vajag tāpēc, ka lielie dziļuma vobleri rada ļoti lielu pretestību, kā arī tāpēc, lai brīdī, kad māneklis zem ūdens aiz kaut kā aizķerās, lai kāts nesalūzt.
Tālāk seko spoles izvēle. Šeit derēs jebkura spole, bet tai jābūt izturīgai. Var izmantot inerces spoli, multiplikatora spoli vai bezinerces spoli. Vecā labā inerces spole nepievils, vienīgā neērtība būs, ja pieķersies trofeja. Tad var palikt bez ādas uz pirkstiem. Multiplikatora spole velcei der ļoti labi, vienīgais tās trūkums ir salīdzinoši augstā cena. Bet, ja izmanto bezinerces spoli, tad tai jābūt gana izturīgai un ar lielo kaseti, lai var uztīt vairāk auklas. Var izmantot jūras spoles.
Tātad jau tikām līdz auklai. Kādu izvēlēties? Mono vai pīto? Kādu diametru tīt virsū un cik daudz? Auklu var izmantot kā mono, tā pīto. Katrai ir savi plusi un mīnusi. Pītā būs jūtīgāka un ar to vieglāk būs atkabināt mānekli, ja tas kaut kur aizķēries, bet ar monoauklu būs krietni vieglāk zivi izvadīt. Ja lieto mono auklu, tad mazāku diametru par 0,27mm nevajadzētu izvēlēties. Pīto sākot no 0,14mm. Un ieteicams kasetē uztīt vismaz 150metrus auklas.
Vēl velcējot ieteiktu izmantot pavadiņu. No kāda materiāla, tas lai paliek katra paša ziņā, bet obligāti jāpārbauda stiprinājuma vietas. Tām jābūt kvalitatīvām, kā arī karabīnei jābūt ļoti kvalitatīvai, jo tai var sanākt liela slodze. Ieteicams neizvēlēties ļoti īsu pavadiņu.
Tālāk par mānekļiem. Kādi tad īsti mānekļi derēs velcei? Gandrīz jebkādi. Visiecienītākie un visvieglāk izmantojamie ir vobleri. Tos var dabūt ļoti lielā dziļumā. Uz daudziem vobleriem ir rakstīts, cik dziļi viņš ies zem ūdens. Ja nav rakstīts, tad to ātri vien var pārbaudīt un var ar marķieri uz voblera atzīmēt, cik dziļi tas iet. Vēl jau iegrime ir atkarīga no attālumā, kādā attālumā māneklis atrodas no laivas. Vēl velcei ļoti labi der dažādi šūpiņi un arī silikona izstrādājumi. Daudzi uzskata, velcei galīgi nederīgs māneklis ir rotiņš, bet mēs oponēsim šajā sakarā. Pavasarī un vasarā, rotiņš savu darbu paveic ļoti pat labi. Var pa teikt, ka aktīvas asaru copes dienā, tas ir ļoti laba izvēle. Katrā gadījumā velcei var mēģināt pielāgot jebkuru mānekli, kāds ir jūsu arsenālā. Nu labi, gandrīz jebkuru – jo māneklim jābūt pašam ar savu spēli. Džerki īsti nederēs gan. :)
Par papildlīdzekļiem velcēšanā. Ļoti labs palīglīdzeklis velcēšanā ir eholote. Tas, lai varētu redzēt grunts reljefu un dziluma kantis. Zivju atpazīšanas funkciju droši var atslēgt, ja vien nemeklējat samus. Bet tā jau ir pavisam savādāka cope. Vēl ir tāda feina ierīce kā downrigger(angliski). Tā ir ierīce, kas stiprinās pie laivas borta un palīdz mānekli ielikt jebkurā vēlamajā dziļumā. Ja kādu tas interesē sīkāk, tad google un youtube visu pateiks priekšā, jo mēs par šo ierīci sīkāk nerakstīsim, jo pašiem nav nācies ar to darboties.
Ir viens pavisam vienkāršs veids, kā dabūt nelielu mānekli lielā dziļumā, tā lai tas spēlētu nedaudz virs pašas grunts. Un tā ir Tiroles nūjiņa!

Vislabāk tā darbojās komplektā ar nelielu vobleri, kuram ir neitrāla grimšana, vai pat tādu, kas vispār negrimst. Jo Tiroles nūjiņa viņu tāpat nogremdēs un tas būs labi, ja tas mēģinās celties uz augšu un neķersies aiz grunts. Sistēma vienkārša, pie auklas tiek piesieta Tiroles nūjiņa, bet pie Tiroles nūjiņas piesien mānekli. Skatīt Koka Kluča zīmējumu.

Jāizvēlas tikai atbilstoša smaguma nūjiņa. Viss atkarīgs no dziļuma un straumes, galvenais, lai pati nūjiņa slīd gar grunti.
Ir vēl daži veidi, kā iedabūt mānekli dziļāk, bet par tiem mēs arī neesam kompetenti ko rakstīt. Ja ir interese, tad gan internetā atradīsiet. :)
Un visbeidzot rakstu gribētos noslēgt ar vietu izvēles veidu un velcēšanas taktiku.
Tātad kur ir labāk velcēt? Dziļumā, uz sēkļiem, gar zālēm? Atbilde ir visur! Jāmēģina visas perspektīvās vietas. Sākumā var novelcēties gar krasta līniju, nedaudz aiz zālēm vai niedrēm. Tad var izvelcēt visu dziļuma posmu. Ja tā ir upe, tad iesakām arī obligāti upes līkumus izbraukāt. Tad var pavelcēt pa sēkļiem. Un, ja gadījumā pie rezultātiem neizdodas tikt, tad ir jābraukā pa kantīm. Tieši šim nolūkam ļoti noder eholote, vai ūdenstilpnes pazīšana. Piekam vislabāk ir pa kantīm pārvietoties zigzagā. Tas ir, teiksim jūs no dziļuma puses braucat virs kants uz sekluma pusi, tad lēzeni apgriežaties un atkal ejat pāri kantij, bet jau no sekluma uz dziļumu. Šis velcēšanas veids bieži vien izglābj no necopes.

Varbūt vēl kādam ir jautājums par to, cik tālu aiz sevis laist mānekli. Uz to grūti atbildēt, bet mazāk par 30-35m nevajadzētu gan. Tāpat konkrētu ātrumu ko piebilst grūti, jāstrādā uz izjūtām, tā lai māneklis darītu savu darbiņu.
Cerams, ka kādam sniedzām ieskatu, kas ir velcēšana. Protams, ka rūdīti velcētāji šajā rakstā neko jaunu sev neatrada, bet iespējams kāds jaunais copmanis guva kādu vērtīgu atziņu.
Ne asakas!
Aicinām Jūs apmeklēt arī mūsu forumu http://parcopi.lv/forum/ , kur
varēsiet uzzināt vēl daudz jaunas informācijas, vai arī pats varēsiet ņemt dalību foruma tapšanā, piedaloties diskusijās par visu, kas saistīts ar vēžiem un copi!
Kategorija: Parcopi.lv raksti | Pievienoja: kreisais (27.12.2011) | Autors: Mārcis, Aigars
Skatījumu skaits: 9959 | Komentāri: 11 | Birkas: tiroles nūjiņa, velcēšana | Reitings: 4.8/5 |
Komentāru kopskaits: 111 2 »
11 jutrix   (26.02.2012 18:00) [Materiāls]
Paldies! ja

100%" cellspacing="1
10 Johnny_Bravo   (05.01.2012 01:19) [Materiāls]
Noderīgi! ja

100%" cellspacing="1
9 kreisais   (02.01.2012 13:36) [Materiāls]
Piekrītu, ka ik pa laikam vajag izvilkt un pa jaunu iemest. Par auklām, ir gadījumi, kad mono tomēr ir labāka(rezultatīvāka), sevišķi ja ūdenstilpne zināma :)

100%" cellspacing="1
8 Anatolijs   (30.12.2011 10:36) [Materiāls]
Man visā rakstā vislabāk patīk pēdējais zīmējums - tā laiva ar milzu propelleru :D

100%" cellspacing="1
7 Zivnieks   (28.12.2011 11:09) [Materiāls]
mlins...valoda pazuda zivs :D

100%" cellspacing="1
6 Zivnieks   (28.12.2011 11:08) [Materiāls]
raksts labs, bet par aukl'am piekr'itu marti...ja ir iesp'ejams, tad j'a'keras pie p'itas auklas, jo uz spices bus redzams, vai k'ada zaraza nav pielipusi m'aneklim un tas vairs nespele...lia nesan'ak vizin'aties pa tuk'so, un ik palaikam der ar'i vizuli izvilkt un p'arbaud'it, vai viss tie's'am ir 'cikiniek'a raksta

100%" cellspacing="1
5 Alberts   (28.12.2011 02:21) [Materiāls]
ja

100%" cellspacing="1
4 Zorro   (28.12.2011 00:29) [Materiāls]
Man gan liekas, ka arī daudzi četrtaktnieki uz maziem apgriezieniem sprauslā :)
Bet principā diezgan informatīvs raksts! hello

100%" cellspacing="1
3 marti   (28.12.2011 00:22) [Materiāls]
izlaistais auklas daudzums ietekmē mānekļa spēles dziļumu. nezinu kā mono auklām, bet tievām pītajām atlaižot tālāk var panākt lielāku iegrimi. pītās priekšrocība apvienojot ar tomēr jūtīgu spicīti ir tāda, ka visu laiku var kontrolēt mānekļa spēli un to, ka tas jau sitas pret zemi vai arī jau ir uzķēris kādu zāli un vairs nespēlē. bezinercenēm bremzi atlaižu pamīkstu un tā kā man ir aizmugurējā, tad pieregulēju velkot zivi pēc nepieciešamības.
vietās ar lielu satiksmi iesaku vērot plūsmas un samainīties ar rezervi.

100%" cellspacing="1
2 kreisais   (28.12.2011 00:17) [Materiāls]
Neesmu jau arī nekāds čaklītis - pa diviem gadiem trīs raksti!
Nav manī rakstnieka talanta :D

100%" cellspacing="1
1-10 11-11
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
PROFILS
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:44.220.44.148
IEEJAS FOMA
SAVĒJIE
https://www.facebook.com/Lielais-Loms-108094701064355/

https://www.facebook.com/SarkandaugavasunTumsasKauss/

https://www.facebook.com/CMSBIEDRIBA/ http://www.vesturesklubs.lv/
VIETNES DRAUGI

Copyright Parcopi.lv © 2009Epasts: parcopi@parcopi.lv