Par angļu vieglās gruntsmakšķeres, jeb fīdera kātiem
Par angļu vieglās gruntsmakšķeres jeb fīdera kātiem
Fīdera kātus iedala divās grupās. Pēc to testa un kāta akcijas. Kāti pēc to testa (minimālais un maksimālais ieteicamais svars, kuru var iemest ar doto kātu) tiek iedalīti klasēs. Dažādiem ražotājiem šis svara diapazons katrā klasē var nedaudz atšķirties, tāpēc esmu izvēlējies vidējo svara diapazonu katrā klasē. Pikeri – tests līdz 30g., pārsvarā izmanto stāvošos un lēni tekošos ūdeņos, tuvās distancēs (30m.) un to garums lielākoties ir līdz 3m. Light –30-60g., stāvoši un lēni tekoši ūdeņi, tuvās un vidējās distancēs (50m.), garums 3-3,6m. Medium – 60-90g., stāvoši un vidēji ātri tekoši ūdeņi, vidējās distances (60-65m), garums 3,6-3,9m. Heavy – 90-120g., vidēji ātri un ātri tekoši ūdeņi, tālās distances (75-80m.), garums 3,9-4,2m. Extra Heavy – 120-150g., ātri un ļoti ātri tekoši ūdeņi, tālās distances (100m.), garums 4,2-4,5m. Extra Extra Heavy (XX Heavy) – 150g. un vairāk, ļoti ātri tekoši ūdeņi un maksimālās distances, garums 4,2m un vairāk. Piebildīšu, ka visi šie skaitļi - garumi, svari un makšķerēšanas apstākļi ir diezgan nosacīti. Piemēram – heavy klases fīderi mēdz būt arī 3m., gari, un zināmos apstākļos (virs galvas zemu nolīkuši zari, stāvs krasts aiz muguras, vai neliels attālums un liela straume) šāds garums būs īsti piemērots. Makšķerēt ar Heavy klases fīderi, mēs varam visos tajos pašos makšķerēšanas apstākļos kur var makšķerēt ar mazāka testa kātiem, tikai komforts un baudījums no makšķerēšanas būs krietni vien mazāks. Savukārt makšķerēšana ar vieglas klases fīderi tādos apstākļos kur būtu nepieciešams jaudīgāks fīdera kāts, būs krietni apgrūtināta, ja vien vispār būs iespējama. Fīderu kāti vēl iedalās arī pēc to akcijas, kas norāda kāta darbības ātrumu (cik ātri slāpējas parazītiskās vibrācijas pēc iemetiena) un kāta darbību pie slodzes. Fast (Tip action)– ātras darbības, cieti kāti, kuriem pie slodzes liecas aptuveni viena trešdaļa no kāta garuma. Medium (tip-to-middle)– vidēji ātras darbības kāti, pie slodzes liecas aptuveni divas trešdaļa no kāta garuma. Parabolic(through action) – lēnas darbības kāti, pie slodzes kāts vienmērīgi liecas no roktura. Progresīvas akcijas – ātras darbības kāts, kurš pie slodzes vienmērīgi liecas no roktura. Kāta jauda pieaug tieši proporcionāli tam cik stipri kāts noslogots. Labākie no šādiem kātiem spēj liekties pat rokturī pie ekstremālām slodzēm. Attēlā redzams kā pie vienādas slodzes izliecas dažādas akcijas kāti.
Kādas akcijas kāts būs vispiemērotākais katram konkrētam makšķerniekam, to varēs noteikt tikai viņš pats. Tieši šī iemesla dēļ pirmo kātu vajadzētu iegādāties no budžeta klases, jo tikai tad, kad būsiet kādu laiku pamakšķerējuši zināsiet kādas akcijas kāts būs vispiemērotākais un sniegs vislielāko gandarījumu no copes. Pēc tam jau, ja būs iespēja un vēlēšanās, varēsiet iegādāties dārgāku un kvalitatīvāku kātu, kurš būs tieši piemērots jums. Neatņemama fīdera kāta sastāvdaļa ir tā jūtīgā spicīte. Komplektējas fīderi pārsvarā ar 2-3 spicītēm, bet tas cik spicītes būs komplektā ir atkarīgs no ražotāja. Mēdz būt fīderi, kuri komplektējas pat ar 14spicītēm. Spicītes ir dažāda testa (cietības) un kalpo tikai un vienīgi kā copes signalizators. Ar jebkuru spicīti var droši iemest maksimālo svaru, kuru pieļauj kāta tests. Kuru spicīti izvēlēties, tas būs atkarīgs no makšķerēšanas apstākļiem. Stāvošos ūdeņos parasti izmanto pašu mīkstāko spici (ar vismazāko testu), ja spēcīgs vējš, vai zemūdens straume, tad izvēlamies nedaudz cietāku spici. Tekošos ūdeņos spici izvēlas atkarībā no straumes stipruma, jo lielāka straume, jo cietāka spice (ar lielāku testu), spici izvēlas pašu mīkstāko ar kuru var labi redzēt copi. Ja stiprā straumē uzliek pārāk mīkstu spici, tad straume to saliec tik daudz, ka copi redzēt nevar, ja spice būs pārāk cieta tad savukārt nebūs redzamas pašas vieglākās copītes. Jāņem vērā, ka spicītes testam vienmēr vajadzētu būt vismaz nedaudz mazākam par tukšas barotavas vai svina svaru. Pretējā gadījumā mēs nevarēsim spicīti nolikt darba stāvoklī. Tagad par pirmā fīdera kāta izvēli, un to ko būtu vēlams ņemt vērā izvēloties pirmo fīdera kātu. Tā kā kāts ir būtiskākā fīdera sastāvdaļa, tad tai būtu jāatvēl lielākā daļa no budžeta, kurš paredzēts fīdera nokomplektēšanai. Ieteiktu, kātu izvēlēties no budžeta klases (40-70Ls), jo šajā cenu grupā var iegādāties labus grafīta kātus. Kāti cenā līdz 40Ls pārsvarā būs stiklašķiedras vai kompozīta un lai arī makšķerēt ar šiem kātiem var, tad baudījums no copes būs minimāls. Kāti cenā virs 70Ls būs kvalitatīvāki, baudījums un gandarījums no copes lielāks nekā makšķerējot ar budžeta klases fīderi, bet to cena krietni pārsniegs kvalitāti. Šie kāti manā skatījumā piemēroti sportistiem, un amatieriem, kuri šajā makšķerēšanas veidā ir ”iekšā līdz ausīm”, kā arī tiem kam tas ir imidža un prestiža jautājums. Latvijas apstākļiem daudz maz universāls būs Heavy klases fīderis, 3,9m garumā, jo ļaus mums kvalitatīvi makšķerēt 90% gadījumu. Tas kādas markas grafīta būs kāts, IM-6, IM-8 vai IM-10 nav tik svarīgi. Par cik kāts netiek izgatavots no tīra grafīta, tad to cik tas būs kvalitatīvs un informatīvs noteiks ne tika grafīta marka, bet arī pievienoto saistvielu sastāvs un daudzums, kāta sieniņu biezums un koniskums.
Aicinām Jūs apmeklēt arī mūsu forumu , kur varēsiet uzzināt vēl daudz jaunas informācijas, vai arī pats varēsiet ņemt dalību foruma tapšanā, piedaloties diskusijās par visu, kas saistīts ar vēžiem un copi!
Briedis – atvaino, kādu brīdi nebiju šeit ieskatījies. Ja ir interese par kātu izvēli, varu mēģināt uzrakstīt savas domas šajā sakarā. Bet labāk varbūt forumā, nevis šeit, jo rakstnieks no manis - nu nekāds.