VIETNES IZVĒLNE
Kategorijas
Parcopi.lv raksti [65]
Stāsti [10]
Apraksti [7]
Ceļojumi [3]
Vēžošana [18]
Salidojumi [6]
Iesūtītie raksti [7]
Vītauta stāsti [10]
COPES KALENDĀRS
http://parcopi.lv/index/copes_kalendars/0-14
STATISTIKA
Online kopā: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0
Sakums » Raksti » Parcopi.lv raksti

Sapals (Leuciscus cephalus)


Sapals

         Sapals ir karpveidīgo dzimtas zivs. Vizuāli atgādinā ruduli, bet ir slaidāks un acs nav sarkana. Ķermenis sapalam ir slaids, mugura zaļganmelna, sāni un vēders sudrabaini. Vēl vizuāli sapalu var sajaukt ar ālantu, bet sapalam ir mazāk zvīņu sānu līnijā. Spuras sapalam parasti ir oranžas, anālās spuras ārējā mala izliekta, bet mute vērsta uz priekšu. Izmērus sapals sasniedz diezgan cienīgus - izaugt var līdz 60cm un sasniegt līdz 4kg svaru. Paturēt lomā drīkst sapalu, sākot ar 30cm.
      Dzīvo sapals pārsvarā upēs, reizēm caurtekošos ezeros un jūras piekrastē upju grīvu tiešā tuvumā. Nārsto sapals, sākot ar martu, diezgan mazā dziļumā. Reizēm izveido hibrīdus ar plaudi, raudu, vīķi un vimbu. Mazie sapali parasti uzturas baros, bet lieli pa vienam vai mazos bariņos, lielākos barus veido pavasarī līdz nārstam. Ziemā sapalu ir noķert ļoti grūti, jo ziemā sapals paliek mazaktīvs. Ēd sapals prakstiski visu: mazas zivtiņas, kukaiņus, vēžveidīgos un arī maizi, mīklu vai kaut ko līdzīgu, kas nav dabīgos apstākļos sapalam pieejams.
       Makšķerniekam sapalu noķert ir ļoti aizraujoši, jo sapals ir ļoti uzmanīga zivs, bet pieķerta rada īstenu cīkstoņa pretošanos. Sapalu var noķert uz pludiņmakšķeri, spiningu, mušiņmakšķeri, vasaras mormišku(tas ir, pēc ziemas makšķeres principa, tikai tiek izmantota parasta vasaras makšķere, kaut vai labs, viegls teleskops. Sardziņš stiprinās makšķerei galā un ieņem stāvokli uz sāniem. Makšķernieks iet gar krastu vai pa ūdeni un vietās, kuras viņš uzskata par perspektīvām, iemērc mormišku(parasti tas notiek ūdensaugu lodziņos, vai uzreiz aiz ūdenszālēm)) un vienkārši auklas gabalu ar āķi.
      Neatkarīgi ar kādu makšķerēšanas metodi jūs gribat noķert sapalu, sapalu copē patīkamākais ir tas, ka sapals praktiski vislabāk ķeras saulainā dienā, pašā dienas vidū, kad citas zivis ir mazaktīvas. Tāpēc, ķerot sapalus, vienmēr var arī izbaudīt arī citus vasaras priekus, tādus kā sauļošanās. Vienīgi jāatceras, ka sapals ir ļoti uzmanīgs, tāpēc jāuzvedas ir ļoti piesardzīgi un jācenšas būt pēc iespējas neuzkrītošākam.
      Ar pludiņmakšķeri sapalu var noķert, izmantojot pludināšanas metodi, vai štekera kātu. Pludiņu protams jāliek vieglu un ļoti labi līdzsvarotu. Par ēsmu var noderēt maza zivtiņa, slieka, kāds kukainis, kā arī, reizēm mīkla. Ēsmu parasti iemet pret straumi un tad mēģina pludināt pa straumi līdz seko cope vai tik tālu, cik atļauj makšķernieka prasme un aukla.
      Tieši tāpat ķer ar metodi, ko minēju kā ķeršanu uz auklas gabalu ar āķi. Šāda metode vislabāk strādā pavasarī. Var izmantot parasto pludiņmakšķeri, spiningu, koka gabalu, bet var auklu turēt arī rokās. Princips ir vienkāršs. Ņemam pietiekami garu un pietiekami caurspīgu auklu, piesienam mazu āķīti. Uz āķa liekam kādu kukaini un metam viņu straumē. Straume pati nes to kukaini pa ūdens virsmu un, sevišķi pavasarī, bieži vien sapals uzbrūk šādam straumes nestam kukainim. Izvilkšana tad ir jūsu ziņā.
      Ķerot ar vasaras mormišku, viefektīvākais ir pašam pārvietoties pa ūdeni, vai arī, stāvēt krastā pie kāda koka vai krūma. Pārējais jau ir atkarīgs no paša makšķernieka, cik labi viņš pieprot ar tādu makšķerrīku apieties.
      Par mušiņmakšķerēšanas metodi es neko nerakstīšu, jo man trūkst zināšanu par to. Toties uzrakstīšu, par ne mazāk aizraujošu metodi - sapalu ķeršana ar spiningu.
      Ar spiningu sapalu var piemānīt uz vobleriem, šūpiņiem, rotiņiem un dažādien silikona mānekļiem, tomēr priekšroka ir vobleriem un rotiņiem. Pašu kātu vajag izvēlēties tādu, ar kuru pašam būs ērti visu dienu spiningot. Visērtāk ir izmantot "light" vai pat "ultralight" klases spiningu. Auklu sapaliem labāk lietot monofīlo, jo sapals ir ļoti uzmanīga zivs un pītā aukla tomēr ūdenī ir daudz labāk saskatāma. Pavadiņu labāk nekādu nelikt, tā copi ļoti pasliktina. Labāk tomēr zaudēt kādu mānekli, ja pieķeras līdaka. Bet tas notiek reti, jo sapals uzturas straumēs, atstraumēs un uz straumju robežas, bet līdakām šīs nav iemīļotākās uzturēšanās vietas, jo tur nav slēpņa. Makšķerēt vislabāk ir pašam atrodoties ūdenī, tad zivs makšķernieku neredz. Stāvot krastā zivs ļoti labi redz makšķernieku un paliek piesardzīga. Metienu parasti izpilda straumes virzienā un tad pret straumi velk pie sevis. Vobleru priekšrocība ir tajā, ka, ja tiek izmantoti peldošie vobleri(minnow tipa), tad vobleri var pat nemest, bet vienkārši nopludināt pa straumi cik tālu vajag un tad vilkt klāt. Vislabākie vobleri ir tādi, kas nav pārāk lieli un ir dabīgas zivtiņas nokrāsās. Var mēģināt izmantot arī poperi, bet straumē ar "light" vai "ultralight" klases kātu un monofīlo auklu, tas ir praktiski neiespējami. Rotiņu priekšrocība atkal ir tā, ka rotiņu straumē var praktiski noturēt uz vietas, to klāt nevelkot. Makšķernieks iemet pa straumei rotiņu, tad to nedaudz pievelk un tur, bet straumes spēks rotiņu griež uz vietas,  lēnām to paceļot uz ūdens virsmas. Kad rotiņš ir sasniedzis ūdens virsmu, tad to vajag atkal pievilkt tik daudz, lai tas noiet līdz gruntij un tad atkal to var turēt uz vietas. Reizēm šāda makšķerēšanas metode ir ļoti rezultatīva ne tikai uz sapaliem, šādi ļoti labi ķeras arī asari. Tas arī īsumā ir viss, ko gribēju uzrakstīt par sapalu makšķerēšanu ar spiningu.
     Vēl ir tāda interesanta makšķerēšanas metode, ne tikai uz sapaliem, kā "Sbiruļino" vai "Bombarda". Latviskos nosaukumus pat nezinu. Šī metode ir kaut kas pa vidam starp mušiņmakšķerēšanu, spiningošanu un pludiņmakšķerēšanu. Princips ir tāds, ka tiek izmantoti dažādi smaguma pludiņi, kam ir nesējraķetes funkcija, tam pludiņam piesien metru un pat garāku pavadiņu, savukārt pie pavadiņas var siet da jebko. Tā var būt muša, vizulis vai jebkas cits. Šādas metodes priekšrocība ir tajā, ka pat vismazāko un visniecīgāko, izmēra ziņā, mānekli var nogādāt ļoti lielā attālumā. Kāti šādai metodei ir speciāli, bet var izmantot mačkātu vai garu spiningu. Sīkāk par šo metodi gan neko vairāk nerakstīšu, jo pats tikai pāris reizes to esmu izmēģinājis, tāpēc, tikai tāds ievadieskats, ka tāds metode pastāv.
Gastronomiskā vērtība sapalam nav sevišķi augsta un arī asaku ir daudz. Toties sapals ir ļoti sportiska zivs, tāpēc ja jūs nemakšķerējat dēļ zivīm kā tādām, bet dēļ sava prieka, tad ieteicams noķertos sapalus atlaist, lai tie paaugās vēl lielāki un nākamreiz sagādā vēl lielāku prieku tos izvelkot.
Ne asakas! ;)

Aicinām Jūs apmeklēt arī mūsu forumu http://parcopi.lv/forum/ Tur varēsiet uzzināt vēl daudz jaunas informācijas, ja esat iesācējs makšķerēšanas jautājumos, vai arī pats varēsiet ņemt dalību foruma tapšanā, piedaloties diskusijās par visu, kas saistīts ar makšķerēšanu, vai vēžošanu!

Kategorija: Parcopi.lv raksti | Pievienoja: parcopi (29.03.2009) | Autors: Aigars
Skatījumu skaits: 11241 | Komentāri: 1 | Reitings: 5.0/13 |
Komentāru kopskaits: 1
1 sancho76   (29.04.2009 00:47) [Materiāls]
Dievs dod lai tā maijvabole izlido uz 2.maiju wacko

100%" cellspacing="1
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
PROFILS
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:3.145.191.214
IEEJAS FOMA
Lietotāja vārds:
Parole:
SAVĒJIE
https://www.facebook.com/Lielais-Loms-108094701064355/

https://www.facebook.com/SarkandaugavasunTumsasKauss/

https://www.facebook.com/CMSBIEDRIBA/ http://www.vesturesklubs.lv/
VIETNES DRAUGI

Copyright Parcopi.lv © 2009



Epasts: parcopi@parcopi.lv