Nolēmu nedaudz palīdzēt mājas lapas administrācijai un nointervēt pašu mājas lapas administratoru. Domāju, ka daudziem būs interesanti uzzināt, ko viņš pats domā vienā, vai otrā jautājumā. Lūdzu bargi nenosodīt, ar intervēšanu nekad neesmu nodarbojies. Tātad šoreiz intervējamais ir mājas lapas parcopi.lv administrators un makšķernieks Aigars Garais.
Sveiks Aigar! Sākšu ar Tavu tradicionālo jautājumu, ko Tu uzdod citiem. Kā Tu kļuvi par makšķernieku? Nu šo atbildi Tu jau zini un tā ir tāda, ka makšķerēt pieradināja mani, tāpat kā Tevi, tēvs. Viņš jau kopš bērnības mūs abus sāka radināt pie makšķerēšanas. Man gan bija viens paliels pārtraukums makšķernieka gaitās. Tas bija, apmēram no gadiem 17 līdz kādiem 24 gadiem.
Tu šajā laikā vispār nemakšķerēji? Un kas bija par iemeslu tādam pārtraukumam? Nebija tā, ka vispār nemakšķerēju, bet darīju to gaužām reti. Iemesls bija ļoti vienkāršs - tajā laikā bija citas intereses un gribējās iztrakoties, plus pa vidam bija arī obligātais dienests. Toties vēlāk, kad makšķerēt atkal atsāku, tad sāku to darīt ar daudz lielāku sparu un pieiet tam visam krietni nopietnāk.
Kā tas ir nopietnāk? Nu tas ir tā, ka sāku interesēties ko un kā vēl var darīt, nevis sēdēt ar vienu pludiņmakšķeri, kurai par ēsmu uzlikta slieka. Kaut gan jāatzīst, ka joprojām pludiņmakšķerēšana man laikam ir vistuvākā. Vienīgi tagad pamainu arī ēsmas un zinu, kas ir barība.
Skaidrs. Ja jau minēji par pludiņmakšķerēšanu, tad nākamais jautājums šāds - kādi makšķerēšanas veidi visvairāk pašam patīk? Visi! Zinu, ka universālo kareivju nemēdz būt un daudzi mani nesapratīs, bet man nav vajadzīga kvalifikācija vai doktora grāds kādā no makšķerēšanas veidiem. Man patīk jebkurš makšķerēšanas veids, jo man patīk makšķerēšana, kā tāda. Tā nav mana profesija un tāpēc neiespringstu uz kādu konkrētu veidu. Ir taču forši pasēdēt ar pludiņnieci, vai grunteni un tikpat forši ir spiningot, velcēt vai makšķerēt no ledus. Jā, pēdējā laikā ir iepatikusies arī ziemas makšķerēšana. Ir jau vēl daudzi makšķerēšanas veidi, ko neesmu mēģinājis, bet visu tāpat neizmēģināsi un visam nepietiek ne laika, ne finanses. Spiningošanai vien ir cik paveidi! Mušiņmakšķerēšanu gan gribētos kaut kad izmēģināt. Man patīk, ka atkarībā no laika apstākļiem un garastāvokļa, es varu izvēlēties, ar kādu metodi šodien darboties. Bet nu, ja tā ir jānosauc kāds tieši veids, tad vistuvākie ir pludiņmakšķerēšana un spiningošana.
Vai kādai konkrētai zivju sugas ķeršanai dod priekšroku? Nē. Viss ir atkarīgs no tā, kādu makšķerēšanas veidu izvēlos konkrētajā reizē un kādā ūdenstilpnē ķeru. Kā jau minēju man doktora grāds, kādā no makšķerēšanas veidiem, vai kādas sugas pārzināšanu, nav vajadzīgs. Protams, ka piefiksēju atsevišķu zivju sugu uzvedību un likumsakarības, bet iespringt uz kādu konkrētu nevēlos. Vienas no tuvākajām sugām man ir līnis un karūsa, bet arī vienas no kaprīzākajām. Kad jau šķiet, ka esi kaut cik pietuvojies to noslēpumu atrisināšanai, tā nākamajā copes reizē pierādās pilnīgi pretējais. /smejās/
Kā radās ideja par portāla parcopi.lv izveidi? Hmmm, nu apmēram bija tā. Pats copes portālos īpaši neapgrozījos, tikai reizēm iemetu acis, lai uzzinātu aktualitātes un zinātu jaunāko. Bet ir lieta tāda, ka vadošajos copes portālos ir ļoti daudz negāciju. Manuprāt daži tur to vien dara, ka caurām dienām mēģina kādu apvainot. Lai saņemtu vērtīgu informāciju ir jāizburās cauri diezgan daudz apvainojumiem un sarunām ne par to tēmu, kas uz doto brīdi interesē. Plus vēl tā apriešana un visāda "gudrīšu" būšana. Konkrēts piemērs. Viens jauneklis bija ielicis brekšu bildes no ziemas copes un pievienojis komentāru, ka viņš nemaz neesot zinājis, ka ziemā ķeroties tik smuki brekši. Tev vajadzēja redzēt tos komentārus. Viņš reāli tika noriets un nozākāts, tikai nav skaidrs par ko? Par to, ka cilvēks padalījās savos iespaidos? Nu lūk, un tieši tajā laikā mans kolēģis veidoja savu web lapu, kas it kā nav saistīta ar makšķerēšanu, bet viņš izveidoja makšķerēšanas sadaļu. Sākumā darbojos pa turieni, bet par cik mājas lapa nebija domāta makšķerniekiem, tad pamazām nobrieda ideja par savu lapu. Lapa ir sākotnēji taisīta ar domu, lai tajā būtu draudzīga atmosfēra. Galvenais, ka aktīvākie biedri man pārsvarā ir pazīstami un zinu, ka nekādi kašķi no viņu puses nesāksies. Un, ja lapas kodols ir draudzīgs, tad domāju, ka arī pārējie nemēģinās savādāk. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc mēģinu rīkot kopīgus lapas dalībnieku salidojumus.
Kāpēc vēl mēģini rīkot kopīgus foruma salidojumus? Pārsvarā tāpēc, lai foruma dalībnieki viens otru iepazītu arī dzīvē. Kopā pamakšķerētu, papļāpātu. Tas viss veicina draudzīgu attieksmi vienam pret otru un nerodas nevajadzīgi konflikti. Ir daļa dalībnieki, kuri ir mani draugi, tāpēc tas viss atvieglo draudzīgu kontaktēšanos forumā un arī salidojumos. Ir doma, lai tie salidojumi aiziet kā tradīcija, ka pāris reizes gadā foruma dalībnieki salido un draudzīgā atmosfērā kopīgi pamakšķerē un apspriež aktualitātes.
Vai ir kāds īpašs gadījums, kas saistīts ar makšķerēšanu un palicis atmiņā uz visu mūžu? Nu tāda konkrēta nav. Ļoti daudzi ir palikuši atmiņā. Bieži vien kāda copes reize izvēršas kā vesels piedzīvojums. Spilgtākās atmiņas ir no bērnības, kad pirmo reiz gulēju pa nakti teltī pie ezera. Kādu konkrētu nevaru izcelt, pie ūdeņiem ir noticis daudz kas. Sagaidīti saullēkti, saulrieti, noķerti labi lomi, uzsprāgusi laiva...tagad arī šie salidojumi ir pieskaitāmi pie īpašiem gadījumiem, kas paliks atmiņā.
Ja tev būtu izvēle aizbraukt uz jebkuru vietu pasaulē un tur makšķerēt veselu mēnesi, kur tu vēlētos aizbraukt? Tiešām nezinu. Gribētos kaut kur tālāk no civilizācijas. Riktīgi mēnesi padzīvoties ārpus civilizācijas un nodoties dabas baudīšanai un makšķerēšanai. Vienīgais būtu jāņem līdz vesela kaste ar pretinsektu līdzkļiem un nebūtu slikti, ja tur apkārt nestaigātu lāči. /smejās/
Kāda ir tava attieksme pret zivju atlaišanu? Neviennozīmīga. Pats gan atlaižu, gan paturu. Nav problēmu zivis atlaist, neatkarīgi no sugas, un to arī daru, bet par cik lietoju zivis arī uzturā, tad arī paturu. Cenšos piedomāt ko un cik paturu un pieturos pie tāda principa, ka paturu tik, cik pats reāli izlietošu uzturā. Ja man jau, teiksim voblas kaltējās, un ledusskapī vēl glabājas pāris neapēstas līdakas, tad visticamāk nepaturēšu neko no loma. Tāpat, ja noķeru maz, tad arī copes beigās atlaižu, jo dažas zivteles neredzu jēgu noslaktēt. Atkal, ja gadās saķert daudz, tad lielu daļu atlaižu un paturu tikai daļu no loma.
Kādi vēl ir hobiji un vaļasprieki, izņemot makšķerēšanu? Patīk basketbols un futbols, bet reti tagad sanāk uzspēlēt. Vēl patīk braukt ar velosipēdu. Vispār patīk jebkura aktīva atpūta.
Vai jūties lietpratējs kādā makšķerēšanas veidā? Viennozīmīgi nē! Par šo tēmu jau atbildēju iepriekš.
Kur labprātāk ķer? Upē vai ezerā? Jeb varbūt jūrā? Visur, ka tik makšķerēt! /smaida/ Vieglāk man ir noorientēties ezerā. Parasti lomi arī labāki ir ezerā, nekā upē. Ezeru labāk saprotu. Pēdējā laikā ļoti ir iepatikusies cope jūrā. Tiešām ļoti aizraujoša cope izvēršās, sevišķi, ja ārā vēl ir labs laiks. Piedevām jūrā var noķert krietni vairāk sugu, kā jebkurā citā ūdenstilpnē. Ja sanāks uz nākamo gadu iegādāties labāku laivu, tad jūras copei pievērsīšos biežāk.
Vai daudz ir tādu Latvijā mītošu zivju sugu, kuras tu vēl nekad neesi noķēris? Netrūkst! /smejas/
Kāda veida makšķernieks esi? Tāds, kas biežāk makšķerē viens pats, jeb tomēr dod priekšroku makšķerēšanai kompānijā? Ikdienā pārsvarā makšķerēju viens. Patīk būt tuvāk dabai, tāpēc sevišķi patīk vietas, kur maz makšķernieku. Bet tajā pašā laikā cope labā kompānijā man arī ļoti patīk.
Vai, tavuprāt, ir kāda universāla ēsma, kuru var izmantot visos gadalaikos teju visu zivju makšķerēšanai? Tādas nav, bet viena no universālākajām manuprāt ir slieka.
Vai atceries vēl savu pirmo patstāvīgi noķerto zivi? Nē. Droši vien kāds asarītis vai raudiņa bija. Atceros savu pirmo lielo zivi, kuru neizvilku. Droši vien nemaz tik milzīga nebija, bet man toreiz liekās gigantiska. Tā bija neliela karpiņa. Velkot ārā, es to pacēlu virs ūdens un, protams, pavadiņa neizturēja! Vēl atceros, ka Anneniekos man paņēma līdaka uz vīķi un es toreiz knapi varēju noturēt makšķeri, bet izkustināt līdaku nevarēju. Tā turēju to, kamēr viņai izdevās atbrīvoties. Un vēl atceros, ka noķēru zuti uz makšķeri un nometu to zemē un pats skrēju pie tēva sūdzēties, ka man čūska apēda slieku un, lai viņš iet noņem to no āķa. /smaida/
Vai ir kāds Latvijā populārs makšķerēšanas veids, ko neesi vēl izmēģinājis? Jā. Tagad daudzi metušies uz džerkošanu. Latvijā diezgan populārs tagad. Iespējams izmēģināšu. Gribētos pamēģināt padarboties ar mušiņmakšķeri, bet vai tas skaitās populārs Latvijā, es nezinu. Drīzāk nē. Kāda ir tava attieksme pret nelikumīgo tīklu licējiem un citiem blēžiem, kas zivis iegūst nelikumīgi? Kas, tavuprāt, ir jāmaina sabiedrībā, lai mainīt šādu cilvēku attieksmi? Attieksme ir ļoti negatīva. Pats nelegālos tīklus gan griežu kopā, gan ziņoju inspektoriem. Un šinī gadījumā es to neuzskatu par stučīšanu. Kas būtu jāmaina? Grūti atbildēt. Lai mainītos domāšana, ir jāpaiet ilgam laikam. Vairāk jāizglīto sabiedrība un pamazām viss uzlabosies. Bet reāli uz doto brīdi derētu stingrāki kontroles mehānismi. Es teiksim Rīgas ūdenstilpnēs inspektorus neesmu redzējis jau gadiem. Un viņi jau pie tā arī gluži nav vainīgi, jo viņi apgriezti gan skaitliskā ziņā, gan viņiem ir ierobežoti līdzekļi, kaut vai, lai pārvietotos. Labi, ka Rīgā viņiem vēl izpalīdz pašvaldības policija, kurai arī ir ekipāžas uz ūdeņiem.
Ar ko, tavuprāt, atšķiras svētdienas makšķernieks no lietpratēja? Vai spēj atškirt pie ūdens sēdošajos cilvēkos svētdienas copmaņus no lietpratējiem? Skatoties, ko uzskata par lietpratēju. Jo lietpratējam jābūt šauri specializētam. Tas ir tas, ko es minēju un, ko es negribu. Bet nu atšķirība varētu būt darbībās. Saucamais lietpratējs darbosies precīzāk un ātrāk. Pie ūdens var atšķirt tādus, kas reti iet makšķerēt no tādiem, kas bieži makšķerē.
Pēc kā to vari noteikt? Grūti tā atbildēt. Tas veselu lietu kopums. Galvenokārt pēc makškernieka darbībām un aprīkojuma. Pats gan arī visai bieži darbojos kā pilnīgs iesācējs. /smejās/
Vai pats gatavo mānekļus un barības? Jā, šitajā jomā dikti patīk eksperimentēt. Ar barībām vienu brīdi vispār biju ļoti aizrāvies. gatavoju joprojām, bet bieži vien izvēlos pirkt jau gatavas. Tā pat sanāk lētāk. Teiksim var nopirkt kādu lētu barību un nedaudz to pašam uzlabot un rezultāts būs. Spininga mānekļus arī mēģinu gatavot pats. Pagaidām sanāk ne pārāk labi, bet es neapstāšos un turpināšu to darīt. Man labāk padodas pārveidot no gataviem mānekļiem kaut ko.
Kādi mānekļi vislabāk patīk? Spiningojot vislabāk patīk bleķi un vobleri. Šūpiņi un rotiņi ir visiecienītākie mānekļi, tālāk seko vobleri. Vissliktāk man iet ar džiga mēnekļiem. Sevišķi silikona mānekļiem. Pat nezinu kāpēc tā iegājies.
Vai esi piedalījies kādās makšķerēšanas sacensībās? Nē. Nav bijusi tāda interese. Vismaz pagaidām. Ir doma noorganizēt kādas sacensības starp foruma dalībniekiem, bet ne ziemas sezonā. Nepatīk man tā mazo asaru un ķīšu iznīcināšana. Ziemā ar atlaišanu ar tā grūtāk, ja grib nosvērt vai saskaitīt lomu.
Cik nopietni pats nodarbojies ar zemledus makšķerēšanu? Tur viss man vēl ir jauns un apgūt vajag vēl ļoti daudz un dikti. Tā nopietnāk sāku pagājušā ziemā. Kaut gan nedaudz mēģināju arī iepriekš. Aizpagājušā ziemā ar kolēģiem no propilkku kopienas biju divreiz arī Burtniekā. Noķēru arī savu pirmo vēdzeli ziemā, pie tam tā bija vispār pirmā vēdzele manā lomā. Toreiz par viņu papriecājos un atlaidu, kaut arī vēdzele bija mēra. Atlaidu ar domu, ka pirmā jaunatklātā sugas pārstāve ir jāatlaiž, lai vēl tādas ķertos. /smaida/ Vispār man ziemas cope sagadā problēmas, jo daudz ko nesaprotu un nemāku. Man teiksim ezerā ir grūti atrast zivis. Nezinu pēc kādiem orientieriem ziemā meklēt zivis. Pat Ķīšezerā, ko it kā pazīstu, rodas problēmas, bet svešā ezerā tās ir divtik. Vieglāk ir upē, jo tur par orientieri kalpo pati upe, ar saviem līkumiem, niedru malām utt. Bet upē atkal ir problēma tāda, ka es nedaudz baidos staigāt pa upes ledu. Lienu uz ledus, tikai, ja esmu stingri pārliecināts, ka tas mani izturēs. Bērnībā esmu lūzis ledū, tāpēc izturos diezgan piesardzīgi. Vai ar vēžošanu arī nodarbojies? Pagaidām nē, bet domāju, ka sākšu. Pēc visas tās informācijas, kuru lapā ir ielicis Eduks, būtu vienkārši grēks nepamēģināt. /smaida/ Šīs vasaras sākumā vienā Latgales ezeriņā pamēģināju vēžot, bet toreiz nevienu tā arī nemanīju. Varbūt to tur nemaz nebija. Toreiz nebiju braucis vēžot, vienkārši blakus bija vairāki ezeriņi, tāpēc mēģināju.
Tu lapā darbojies viens pats? Varbūt ir kādi sponsori, vai palīgi? Sponsoru nav. Pa lapu darbojos kopā ar Eduku. Liels paldies viņam par ieguldīto laiku un visai plašo informāciju, kas attiecās uz vēžiem. Protams, liels paldies visiem aktīvajiem foruma dalībniekiem, bez viņiem jau lapai nebūtu jēgas. Ir doma iet uz priekšu un es meklēju sev gan palīgus, gan sadarbības partnerus.
Vai Tev ir kāds elks makšķerēšanā? Elka nav. Un ne tikai makšķerēšanā. Bet no latviešiem ļoti patīk palasīt Jura Robežnieka rakstiņus, patīk viņa attieksme. Ar lielu prieku izlasīju arī Jāņa Jaunsudrabiņa grāmatu "Ūdeņi". Vēl ļoti daudz esmu ietekmējies no brāļu Ščerbakovu filmām. Esmu noskatījies tās visas. Tie gan nav no Latvijas, bet Krievijas, bet tas nemaina to, ka šajās filmās ir ļoti daudz vērtīgas informācijas. No Latvijas atpazīstamākajiem makšķerniekiem visvairāk simpatizē Normunds Grabovskis. Viņš tāds ļoti vienkāršs izklausās un zin tiešām daudz.
Kāda ir lielākā zivs, ko esi noķēris? Nav man pašam nekādi monstri trāpījušies. Nesen piedalījos 59kg sama izvilkšanā, bet ne es to noķēru un mana palīdzība tur bija ļoti minimāla. Pašam trīs reizes ir pieķērušās lielās līdakas un pagaidām ir 0:3 līdaku labā! /smaida/ Pašlaik lielākā zivs ir 3,6kg līdaka. Ir trāpījušies smuki brekši, līņi, karūsas, asari, bet nekas tāds nav, ar ko varētu lepoties.
Vai Tu vienmēr dalies ar informāciju? Gandrīz vienmēr. Visu, ko es zinu un esmu pats mēģinājis, ar to visu esmu dalījies forumā un rakstos. Nevienu necenšos pamācīt, vienkārši padalos ar to, ko pats zinu. Protams, precīzas makšķerēšanas vietas nepateikšu, bet ar visu citu nav problēmu padalīties. Citi makšķernieki taču nedalās ar informāciju! Visi nav vienādi, bet es neredzu jēgu kaut ko slēpt. Jo vairāk informācijas, jo labāk. Teiksim, ja es uzrakstu visu, ko es zinu par kādu konkrētu makšķerēšanas veidu, vai zivs sugu, tas taču nenozīmē, ka visi skries tagad ķert tikai to un tikai ar tādu metodi. Cilvēks izlasīs un atlasīs to, kas viņam šķitīs noderīgi. Tieši tāpat daru es, kad lasu citu rakstus, vai skatos kādu pārraidi par makšķerēšanu. Un nobeigumā, ko Tu vēlies novēlēt visiem portāla apmeklētājiem? Būt draudzīgiem gan pie ūdeņiem, gan elektroniskajā vidē. Un, protams arī, ne asakas!
/Šī bilde ir divu cilvēku loms, lai nerastos pārpratumi. (Koka Klucis)/