Parcopi.lv intervē makšķernieku, kuram patīk daudzi makšķerēšanas veidi un kurš ir pieradis kopš mazotnes makšķerēt Gaujā. Mūsu intervējamais šoreiz irEdgars Sokolovs.
Sveiks Edgar! Sākšu tradicionāli - kā kļuvi par makšķernieku? Copēt sāku apmēram 8.gadu vecumā. Sākumā makšķerēju kopā ar vecotēvu, ezeros un upē. Pēc tam jau skolas laikā ar draugiem. Tā arī lēnām iepatikās tā lieta. Tad sāka parādīties interese par ziemas makšķerēšanu un par spiningošanu. Šobrīd patīk vairāk eksperimentēt ar ēsmām un mānekļiem, vārdu sakot, gribas izprast to zivi.
Kāda tipa makšķernieks esi? Kurš makšķerēšanas veids Tevi visvairāk aizrauj? Es neesmu viena veida makšķernieks. Pavasarī, vasarā vairāk makšķerēju ar gruntsmakšķeri vai pludiņmakšķeri. Uz rudens pievēršos spiningošanai. Ziemā, protams, sēžu uz ledus. Vairāk gan esmu mormiškas drebinātājs, bet pēdējā laikā sāk arī bļitkas un balansieri interesēt.
Kur labāk jūties - pie ezera vai pie upes? Ja jāsaka godīgi, tad upē jūtos labāk.Tā, kā man lauku mājas atrodas apmēram 1km no Gaujas un esmu tur no mazotnes pieradis copēt. Pavasarī eju uz gruntenes vimbas makšķerēt, bet vasarā sapalus.
Kāds ir Tavs iespaidīgākais loms? Mans loms vēl aug. Nu nekas tāds ievērīgi cienīgs nav patrāpījies, sapals 2100g un līdaka 2400g, bet ceru, ka noķeršu sapalu ap 4kg /smaida/
Vai vēžot arī patīk? Esmu vēžojis Zvirgzdu ezerā, nu nevaru teikt, ka nepatīk. Es vienkārši nezinu, kur Siguldas tuvumā ir kāda vēžu vieta. Ja tādas zinātu, tad jau vēžotu biežāk.
Kura ir pirmā ūdenstilpne, kur sāki makšķernieka gaitas? Pirmās makšķernieku gaitas es uzsāku Matiņa ezerā, tas ir pie Siguldas. Cik atceros, pirmā zivs bija maziņs asarīts un, kad viņu izvilku, īsti nesapratu, kas jādara. Vectēvs noāķēja un varēju turpināt copēt.
Ir kāda iecienītākā ūdenstilpne? Ļoti patīk braukt rudenī uz jūru makšķerēt butes. Katru pavasari aizbraucu uz Ventu pacopēt vimbas. Īstenībā jebkurā ūdens tilpnē ir forši copēt, ja protams, tur ir zivis.
Zinu, ka Tu makšķerē Gaujā. Tev nesagādā problēmas lielā straume un zemūdens šķēršļi? Es esmu "pārīti" vizuļu Gaujā atstājis. Kā tiec ar to galā? Jā, es bieži makšķerēju Gaujā. Lielā straumē īpaši cenšos nemakšķerēt. Parasti cenšos to darīt bedrēs vai atstraumēs. Gaujā zem ūdens ķērāju tiešām ir ļoti daudz, pats jau arī esmu neskaitāmus svinus, ākus un vizuļus norāvis. Nu arī šo to esmu atradis Gaujā, ko citi ir norāvuši.
Esmu redzējis Tavos lomos sapalus. Kā un uz ko parasti tos noķer? Ķerot sapalus izmantoju 3,6m fīdermakšķeri, jo uz tās var labi redzēt katru piesitienu. Sistēmu sienu ļoti vienkāršu, apakšā pamatauklai sienu svinu no 20-40g, tas skatoties pēc apstākļiem, un apmēram 1m augstāk uzsienu pavadiņu 50-80cm garu. Copējot sapalus izmantoju maijvaboles, kuras uzveru uz maza trīsžubura āķīša. Un otra ēsma, kura labi strādā uz sapala, ir kukurūza. Pa 2-3 graudiņi uz āķa un viss notiek. Savu lielāko sapalu esmu tieši rudenī uz kukurūzas izvilcis.
Ziemā biežāk copē un mormiškām vai bļitkām? Ziemā man biežāk sanāk copēt uz mormiškas, jo bļitkām vajag ticību un pacietību.
Ūdas arī liec? Jā protams, izmantoju karodziņmakšķeri. Vislabāk ir veicies, kad uz āķa uzlieku asarīti.
Ir arī kāda prāva līdaka gadījusies? Problēmas ar izvilkšanu nav bijušas? Jā, tas notika tieši šajā sezonā, kad norāvās smuka līdaka. Biju aizbraucis uz Nītaures pusi. Sāku ķert ar mormišku un noķēru dažus asarīšus, vienu uzliku uz karodziņmakšķeri, un turpināju copēt. Pagāja apmēram 20min, skatos karodziņs spīd pa gabalu, pieeju klāt un redzu, ka vēl tin auklu. Pagaidīju un sāku vilkt auklu ārā, jutu ir smuks kukainis galā. Sapratu, ka nevajag nekur steigties lēnām ar izjutām vilku, bija vēl palicis kāds 1m līdz beigām, sajutu tikai baigo rāvienu un līdaka prom. Tad sekoja daudz pī pī pī. Paņēmu vēl vienu asarīti gribēju uzlikt un tad tikai ieraudzīju, ka nav jau trīsžubura un ir karabīne iztaisnota.Tagad ir mācība vairāk neizmantot nekvalitatīvas pavadiņas.
Zandarti ir ziemā lomos trāpījušies? Peipusā šogad uz mormiškas vienu 20cm zandartiņu dabūju, protams atlaidu, lai aug. Bet tā nav vēl sanācis pacīnīties ar kaulu ģīmi, bet viss vēl priekšā.
Kā ir ar copi Peipusā? Sen jau uz turieni braukā? Cope Peipusā ir forša, man patīk. Tāpat kā vairums copmaņiem. Peipuss ir kā slimība, kura pielīp ātri. Uz Peipusu sāku braukāt no 16 gadus vecuma. Ir kādas noteiktas vietas, vai vienalga kuru Peipusa galu brauc? Nav konkrētas vietas uz kuru braucu. Parasti jau kāds no copmaņiem padalās, kur ķeras. Tā pat jau tā zivs vēl ir jāatrod, kur viņa ir.
Esi kādreiz Peipusā makšķerējis arī vasarā? Pagaidām vēl vasarā nav sanācis Peipusā pacopēt, bet cik esmu dzirdējis, tad lomi ir labi. Ja šogad nopirkšu labu laivu, tad noteikti aizbraukšu.
Runā, ka Peipusa raudas esot dikti gardas. Tā ir? Peipusa raudas tiešām ir gardas. Tās uz pavasara pusi tur var smuki savilkt. Galvenais, ka izmērs tur ir smuks.
Varbūt vari ieteikt kādu gardu zivju pagatavošanas recepti? Nu īpašs pavārs es neesmu. Es zivis vai nu vienkārši sacepju, vai saceptas samarinēju.
Pastāsti kā Tu taisi to marinādi? Marinādi gatavoju ļoti vienkārši. Uzvāru ūdeni, pievienoju etiķi, piparus, sāli un nedaudz cukuru. Sacepu zivis olā, miltos un sakārtoju traukā kopā ar sīpoliem un uzleju marinādi pa virsu. Pagaidu kādu laiku, lai ievelkas un ir pa pirmo! Kāda ir Tava attieksme pret lomu paturēšanu un atbrīvošanu? Mana attieksmu pret atlaišanu ir pozitīva. Tā kā man zivis garšo, tad pārsvarā lomu paturu. Nu, protams, zemmēra zivis es visas atlaižu. Kaut gan daudz esmu redzējis, kur zemmērus copmaņī bāž somā. Tādus copmaņus es neizprotu.
Pārsvarā dodies makšķerēt viens, vai kompānijā? Ja kaut kur pie sevis apkārtnē copēju, tad biežāk viens, bet ir daudz reizes, kad ar draugiem braucu. Nu, ja braucu kaut kur tālāk, tad protams sameklēju kompāniju ar ko braukt, jo tā ir lētāk .
Ziemā no ledus ar pludiņu uz brekšiem esi sēdējis? Neesmu mēģinājis, bet cik noprotu tā lieta brekšiem patīk. Pats ziemā esmu izvilcis tikai uz mormiškas breksīti, pagaidām lielākajam ir 500g.
Pēc kādiem kritērijiem izvēlies ziemā vietu kur makšķerēt? Viss taču tik balts un vienāds! Parasti es kaut kā sāku meklēt zivi no krasta uz dziļumu. Izzurbju sākumā kādus 10-15 ālinģus pie paša krasta, ja nekā nav, eju prom uz citu vietu. Ilgi necenšos sēdēt pie viena ālinģa. Protams, zināmā ezerā eju uz vietām, kuras jau zinu.
Pats mānekļus un barības arī gatavo? Nē, pats es negatavoju mānekļus, nav man tādas pacietības. Barības izmantoju tikai veikalā pirktās un uzskatu ,ka viņas ir ļoti labas. Manas iecienītākās ir „Traper” un „Sensas.”
Varbūt ir kādreiz atgadījies kāds kuriozs gadījums copē? Kuriozs gadījums bija vienreiz vienā ezerā. Biju iebraucis ar laivu ezerā spiningot. Savā nodabā mierīgi mētāju uz krasta pusi vizuli un pēkšņi tā kā kaut, kas uzsistu, es piecērtu un jūtu kaut kas tā kā pretojas! Es tik velku, bet nebiju ievērojis, ka krastā sēž viens vīrs uz gruntenēm un skatos, ka viņš arī baigi kaut ko cītīgi velk. Un tā mēs katrs uz savu pusi velkam un beigās izrādījās, ka es biju viņa grunteni aizķēris. Nu mīmikas mums sejām abiem velkot bija interesantas, tad saskatījāmies un pasmējāmies. /smaida/
Uz ko parasti rudenī mēģini noķert vēdzeles? Vedzelēs es eju tikai otro sezonu. Kaut gan liela pieredze man vēl visā tajā nav, bet šogad rudenī Gaujā vēdzeles ķērās labi, vienīgais tas izmērs gan klibo, divas tikai paturēju. Par ēsmu izmantoju dažādas zivju filejas un naktstārpus. Man viss labāk strādāja raudas fileja ar naktstārps, praktiski visas šogad izvilku uz tādas kombinācijas.
Vai taisnība, ka ugunskurs upes malā palīdz tikt pie vēdzeļu loma? Pats neesmu kurinājis ugunskuru vēdzeļojot. Cik esmu dzirdējis, tas ir tikai mīts, ka vēdzeles nāk uz gaismu. Nu protams, ja esi atbraucis uz vēdzeļu copi kompānijā, tad ar ugunskuru ir jautrāk un labāk var redzēt kur saliet cepumu. /smejās/
Kādas Tev vēl intereses, izņemot makšķerēšanu? Makšķerēšana ir mans mīļākais hobijs. Protams arī, kā jau daudziem, patīk hokejs.
Ko Tu gribētu novēlēt citiem parcopi.lv lasītājiem? Visiem parcopi.lv lasītājiem novēlu, lai galvenais ir laba veselība un katram izdodas noķert savu Lielo zivi.
Paldies Tev par interviju un kā saka - ne, asakas! Pie velna! Tev ar paldies par lielisko saitu, kuru esi izveidojis.
Tiešām bija interesanti lasīt.Varētu būt sagadīšanās bet pats arī tieši interesējos par SAPALU copi. Man pašam arī patīk eksperimentēt bet man liekas ka, vis vieglāk sapalu ir noķert,uzsien ceturtā izmēra āķi un pludina no krasta. Man paveicās noķert sapalu uz garozas bet var arī uz kukurūzas,maijvaboles,sienāzi un spāri cik man zināms.