VIETNES IZVĒLNE
Kategorijas
Parcopi.lv raksti [65]
Stāsti [10]
Apraksti [7]
Ceļojumi [3]
Vēžošana [18]
Salidojumi [6]
Iesūtītie raksti [7]
Vītauta stāsti [10]
COPES KALENDĀRS
http://parcopi.lv/index/copes_kalendars/0-14
STATISTIKA
Online kopā: 7
Viesi: 7
Lietotāji: 0
Sakums » Raksti » Parcopi.lv raksti

Mačmakšķere(mačkāts)


Mačmakšķere(mačkāts)

Mačmakšķere ir pludiņmakšķere, kura ir paredzēta tālu metienu izpildīšanai. Mačmakšķere ir ļoti jūtīga makšķere, pat 100gr zivs izvadīšana ar mačmakšķeri sagādā prieku. Makšķere sastāv no trīs posmiem, kas saliekās kopā kā spiningam. Mačmakšķerei ir daudz gredzenu un tā ir no grafīta.Ir arī cita materiāla mačmakšķeres, bet tās nav tik jūtīgas.

Makšķerei tāpat kā spiningam ir svara diapazons ar kādu tā strādā. Tas ir svara tests. Mačmakšķeres parasti ir 3,9m vai 4,2m garas. Garāka arī nav vajadzīga. Pats lietoju 4,2m garu mačmakšķeri.
Spoli mačmakšķerei parasti izmanto parasto bezinerces spoli, vienīgais, ka jāizvēlas ''ātra" spole. Ātrums, tas ir spoles apgriezienu skaits pie viena spoles kājiņas apgrieziena. Parasti spiningam ir 5:1, 5,1:1 vai 5,2:1 - tas nozīmē, ka pie viena spoles kājiņas pilna apgrieziena spole uztaisīs 5, 5,1 vai 5,2 apļus. Tad lūk, mačmakšķerei ir jāizvēlās "ātrāka" spole, piemēram, 6:1. Tas ir vajadzīgs tāpēc, ka ar mačmakšķeri ir izpildāmi tāli metieni un ar tādu spoli var ātrāk izvilkt un pārmest ēsmu citā vietā.
Auklu 99% procentos gadījumu izmanto monofīlo. Ķerot piesardzīgas zivis, pītā aukla tās aizbaidīs, vēl mīnuss pītajai auklai ir tāds, ka ar to nevar tik tālu aizmest ēsmu kā ar parasto. Vispār makšķerējot ar pludiņmakšķerēm monofīlā aukla ir krietni vien pareizāka izvēle. Ir speciālas mačauklas, kas grimst ūdenī. Tas domāts, lai straume un vējš pa ūdens virsmu nenes auklu. Pats esmu vairākas izmēģinājis, bet man labāk iet pie sirds parastā aukla. Vienkārši pēc iemetiena vajag iegremdēt makšķeri līdz pusei ūdenī, drusku pietīt auklu un tad strauji izraut makšķeri no ūdens, tādā veidā nogremdējot auklu, tad vējš un straume to pa ūdens virsmu vairs nenesīs.
Pludiņus mačmakšķerei parasti izvēlas "waggler" tipa.

Tie ir pludiņi, kuriem jau pašiem ir savs svars un gara antena. Antena bieži vien ir raķetes formā, tas vajadzīgs tāpēc, lai pludiņš tālāk lidotu. Antenas mēdz būt arī maināmas mačmakšķeres pludiņiem. Šādiem pludiņiem parasti vajag tikai drusku pielikt atsvaru uz auklas, jo lielākā daļa pludiņam vajadzīgā atsvara jau atrodas pludiņa apakšējā daļā.
Šādi izskatās klasiskais mačmakšķeres stiprinājums:

Šie pludiņi ir slīdošie. Es pats bieži vien izmantoju arī parasto pludiņu, kas stiprinās pie auklas ar gumiju palīdzību. Galvenais, lai tam būtu pietiekami gara un labi redzama no tāluma antena. Vienīgais parasto pludiņu mīnuss parādās, kad jāmakšķerē vietās, kur ir liels dziļums. Jo makšķeres garums ir 4,2m, tātad 4m dziļums varētu būt maksimums, kādā var ķert ar parasto pludiņu un tad jau būs grūti izdarīt tālu metienu. Bet, ja ķeršana paredzēta seklās vietās, tad droši var lietot arī parasto pludiņu.
Mačmakšķeri parasti saliek jau pie ūdens. Tas tāpēc, ka saliktu makšķeri, kas sastāv no trīs posmiem, ir grūti pārvietot un nevar zināt kādi būs makšķerēšanas apstākļi. Atkarībā no laika apstākļiem tiek izvēlēts pludiņas svars un forma. Var rīkoties tā, ka jau mājās tiek sagatavoti 5-6 dažādas pavadiņas no 5-10m garumā un jau ar sagatavotiem pludiņiem, tad atliks tikai krastā izvēlēties atbilstošo esošajiem laika apstākļiem un piesiet ar sprostmezglu, vai kādu citu, pie pamatauklas. Pludiņus ar gatavajām pavadiņām vajag uztīt uz kaut kā, kas ir vismaz 20cm garumā, lai neveidotos un neiestāvētos auklai gredzeni. Par cik mačmakšķeres pludiņi ir diezgan gari, tad vajag attiecīgu kastīti, kur tos uzglabāt. Ļoti lēts un labs risinājums ir kastīte no čipsiem "Pringles".
Mačmakšķerēšanai parasti izmanto arī iebarošanu. Te var rīkoties divejādi. Var iebarot pa straumei un tad, izmantojot pludināšanu, ķert uz iebarotās joslas. Otrs variants ir iebarot vienā punktā, bet tad ir jautājums, kā lielā attālumā vienmēr trāpīt tajā punktā. Te atkal ir divi varianti: viens ir tāds, ka var izmantot pludiņu-marķieri, ko iemet iebarotajā vietā un tas tur paliek līdz makšķerēšanas beigām. Tam noderēs parastā teleskopiskā makšķere ar lielu labi redzamu pludiņu un pietiekamu svaru, lai to nogādātu vajadzīgajā vietā. Otrs variants ir izvēlēties pretī sev(pretējā krastā) kādu orientieri un tur iebaro. Metienu izpilda visu laiku tieši pretī izvēlētajam orientierim, bet lai uztrāpītu vajadzīgo tālumu var rīkoties pavisam vienkārši. Kad pludiņš atrodas vajadzīgajā(iebarotajā) vietā, tad pie spoles ar marķieri, vai labāk balto korektoru, iezīmējat kādu 5-10 cm auklas. Tad nākamajā un visos nākamajos metienos var mest makšķeri cik tālu var un tad pievilkt līdz atzīmētajai vietai, tādā veidā var visu laiku trāpīt vienā un tajā pašā(iebarotajā) vietā. Ja makšķerēšana notiek no laivas, tad var rīkoties šādi, kā mēs ar brāli esam piemānījuši viltīgas lielās raudas. Atrodat vietu, kurā gribēsiet makšķerēt, tad ielaidiet tur auklā piesietu smagumu, tad auklas augšā, kas ir virs ūdens piesieniet putuplasta gabalu vai kaut ko citu, kas no tāluma labi redzams un negrimst. Tad tieši pie tā putuplasta gabala izberat lielāko daļu no līdz paņemtās barības un paši peldat prom vismaz par metriem 25-30 un tur nostājaties uz enkura. Vēlam peldēt pret vēju, lai vēlāk būtu jāmet pa vējam. Šādā veidā jūs paši būsiet pietiekami tālu no iebarotās vietas un zivis nebaidīsies un, pateicoties mačmakšķerei, jums būs viegli ēsmu nogādāt vajadzīgajā vietā.
Vēl kas, ar mačmakšķeri nevajadzētu palielu zivi mēgināt izcelt no ūdens, jo tā ir trausla un var nolauzt makšķeres galu. Tāpēc vai nu lietojiet zivju uztveramo tīkliņu(vēlams ar garo rokturi), vai nu velciet zivi pa ūdeni līdz pašam krastam, tad ja ir līdzens krasts to var izvilkt tieši uz krasta, ja nē, tad pievelkat pie krasta un izceļat zivi ar rokām. Vēl kas, ja gadās aizķert kaut ko ūdenī(zaceps), tad nekādā gadījumā neraujat ar makšķeri. Palaidiet vairāk brīvas auklas, makšķeri noliekat krastā, bet auklu aptiniet kaut vai ap kādu kociņu un tad pats atkāpieties, kamēr vai nu pātrūks pavadiņa, vai arī, izvilksiet to, aiz kā bijāt aizķērušies. Ar makšķeri raut nevajag, jo tas nav teleskops, mačmakšķerei var salūzt spicīte.
Ja nēsat mēģinājuši ķert ar mačmakšķeri, tad noteikti pamēģiniet! Tas ir ļoti aizraujoši! Un tagad veikalos var nopirkt, cenas ziņā, gandrīz visiem pieejamas mačmakšķeres. Iesākumam tāda pat būs labāk, nekā uzreiz pirkt dārgu labu mačmakšķeri, jo sākumā ar to ir jāiemācās apieties. Es savas pirmās divas salauzu, tās neizturēja pat sezonu! :) Pie smalkākiem rīkiem ir jāpierod, bet ķert ar tādiem ir daudz patīkamāk, tāpēc - ne asakas! ;)

Aicinām Jūs apmeklēt arī mūsu forumu http://parcopi.lv/forum/ Tur varēsiet uzzināt vēl daudz jaunas informācijas, ja esat iesācējs makšķerēšanas jautājumos, vai arī pats varēsiet ņemt dalību foruma tapšanā, piedaloties diskusijās par visu, kas saistīts ar makšķerēšanu, vai vēžošanu!
Kategorija: Parcopi.lv raksti | Pievienoja: parcopi (29.03.2009) | Autors: Aigars
Skatījumu skaits: 9787 | Reitings: 4.7/11 |
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
PROFILS
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:54.172.169.199
IEEJAS FOMA
Lietotāja vārds:
Parole:
SAVĒJIE
https://www.facebook.com/Lielais-Loms-108094701064355/

https://www.facebook.com/SarkandaugavasunTumsasKauss/

https://www.facebook.com/CMSBIEDRIBA/ http://www.vesturesklubs.lv/
VIETNES DRAUGI

Copyright Parcopi.lv © 2009



Epasts: parcopi@parcopi.lv