Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Lietotāja vārds:
Parole:
Kategorijas
Ziņas [340]
Copes kalendārs
Vietnes draugi
Statistika
Online kopā: 3
Viesi: 3
Lietotāji: 0
Sākums » Ziņas » Ziņas

Zemledus makšķernieku un glābēju drošības kritēriji ir ļoti atšķirīgi
[ ] 12.03.2011, 10:07

Zemledus makšķernieku un glābēju drošības kritēriji ir ļoti atšķirīgi

Katru gadu pēc ielūšanas ledū Latvijā dzīvību zaudē vairāki zemledus makšķernieki, kā arī iedzīvotāji, kuri nav saistīti ar šo nodarbi. Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir sācis sadarbību ar zemledus makšķerniekiem, lai informētu viņus, kā arī citus par bīstamību, atrodoties uz ledus. Pieredzējušais makšķernieks Normunds Grabovskis atzīst - aizliegumi, kā arī brīdinājumi, tiek uztverti ar nepatiku, un attieksmei pret tiem vajadzētu kļūt nopietnākai.
Divkārtējs pasaules čempions, trīskārtējs vicečempions, divkārtējs bronzas ieguvējs zemledus makšķerēšanā, kā arī pasaules vicečempions pludiņmakšķerēšanā, Latvijas izlases treneris un daudzkārtējs Latvijas čempions. Šie esot daži no Normunda Grabovska tituliem. Makšķerēšanai viņš ir veltījis savas dzīves 30 gadus.
Ņemot vērā, ka nelaimēs uz ledus iekļūst ne tikai neuzmanīgi iedzīvotāji, bet arī rūdīti copmaņi (līdz ceturtdienai reģistrēti 25 izsaukumi, ir cietušie), VUGD vēlas pievērst viņu uzmanību, uz glābšanas operācijas paraugdemonstrējumiem Lucavsalā ceturtdien uzaicinot autoritāti pašmāju makšķernieku vidū. Grabovskī ieklausās – viņš vada raidījumu "Makšķerēšanas noslēpumi", kā arī publicējas žurnālā "Copes lietas". No pieredzējušā vīra burtiski izstaro pārliecība – sak, jūs, glābēji, varat paziņot, ko gribat, bet es pats labāk zināšu, kad iet un kad neiet uz ledus.
"Par to, ka ledus gabalus var aizpūst jūrā, jā, tur ieklausās. Bet par upēm, ezeriem... Lielākā daļa brīdinājumus uztver ļoti nenopietni," tā saukto bļitkotāju attieksmi pret brīdinājumiem par bīstamo ledu raksturo makšķernieks. Pašvaldības aizliegumus makšķerēt noteiktās vietās un brīdinājumus viņi uzņem ar nepatiku. Taču makšķernieks piekrīt – attieksmei pret brīdinājumiem vajadzētu būt daudz nopietnākai.
Daudzi no zemledus zvejas cienītājiem ar savu hobiju nodarbojas ilgus gadus, un vairākums vadās paši pēc saviem ledus drošības kritērijiem, kas, pēc Grabovska teiktā, "ir daudz savādāki nekā glābējiem". Viņš vadās tikai un vienīgi pēc pieredzes, izjūtām, lielāko uzmanību pievēršot ledus struktūrai un biezumam: "Glābēji skatās: ja šeit ir vaļā, tātad viss ledus ir bīstams. Bet patiesībā tur ledus būs bīstams tikai pēc dienām desmit."
Bez spectērpa, kas makšķerniekiem ir peldošie kombinezoni, uz ledus iet absolūti nebūtu ieteicams – šis apģērba gabals atvaira vēju un neļauj sajust pirmo aukstuma šoku pēc nonākšanas ūdenī, ļaujot koncentrēties tam, kā izkļūt no ūdens. Makšķernieki izmanto arī dažādus āķus vai ķekšus, ar kuru palīdzību var izrāpties no ielūzušā ledus. Kā uzver ārsti – ielūstot ledū ar ielas drēbēm, ķermenis atdziest ļoti strauji, un bez apkārtējo palīdzības iznākums šādai situācijai var būt letāls. Jautāts par to, kā pret viņa dzīvesveidu izturas tuvinieki, makšķernieks atklāj, ka vairāk vai mazāk arī viņi ir saistīti ar šo nodarbi. "Tā ir sanācis, ka man nekā cita nav. Ģimene ir pakārtojusies makšķerēšanai. Vai nu mani pieņem tādu, kāds es esmu, vai arī nepieņem vispār," strikti nosaka makšķernieks.
Arī viņa jaunākais dēls, kam ir astoņi gadi, makšķerē jau no pusotra gada vecuma, un acīmredzot Grabovsku ģimenes dzīvesveidam būs turpinājums arī nākamajā paaudzē. "Esmu lūzis un gan jau ielūzīšu vēl kādreiz. Pārsvarā tās bijušas situācijas, kad ir kādi izskalojumi no nezināmām ūdenskrātuvēm. Man, tfu, tfu, tfu, ir veicies," teic pieredzējušais copmanis.


Kalvis Bormanis, TVNET 2011. g. 12. martā, 00:05

Materiāls pārbublicēts no: http://tvnet.lv

Kategorija: Ziņas | Pievienoja: copmanis78 | Birkas: nedrošs ledus, zemledus makšķernieki, glābēji
Skatījumu skaits: 1189 | Lejuplāžu skaits: 0 | Reitings: 5.0/1 |
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Partneris
Profils
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:54.82.10.219
Vietnes draugi
https://www.facebook.com/eboatfishingteam/?ref=page_internal
http://eboat.lv/lv/
Draugu vietne
http://www.vesturesklubs.lv/
Reklāma
http://parcopi.lv/index/reklamas_izcenojumi/0-50
Ne, asakas! ;)

Copyright Parcopi.lv © 2009


Epasts: parcopi@parcopi.lv