Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Lietotāja vārds:
Parole:
Kategorijas
Ziņas [340]
Copes kalendārs
Vietnes draugi
Statistika
Online kopā: 4
Viesi: 4
Lietotāji: 0
Sākums » Ziņas » Ziņas

Lašiem sācies kāzu laiks
[ ] 02.11.2011, 01:59

Lašiem sācies kāzu laiks


Dižciltīgo zivju – lašu un taimiņu – nārsta laikā tās kļūst vieglāk pieejamas maluzvejniekiem. Kā par to aizsardzību rūpējas atbildīgās amatpersonas, stāsta Valsts vides dienesta Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes direktora vietnieks Nikolajs Liskins.


"Dabisko lašu daudzums Latvijas upēs salīdzinājumā ar lašiem, kas ir ielaisti ūdenstilpēs no zivaudzētavām, nepārsniedz piecpa-
dsmit procentus. Savvaļas lašu un taimiņu populācija ir mūsu valsts dabiskie resursi. Nelikumīga šo zivju iegūšana lieguma laikā ir vērtējama kā mūsu nacionālās bagātības iznīcināšana.

Valsts vides dienesta Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes inspektoru galvenais uzdevums ir nodrošināt savvaļas lašu populācijas aizsardzību un savairošanos. Kā jau katru rudeni, pārvaldes inspektori strādā pastiprinātā režīmā un īpašu uzmanību pievērš Latvijas lielo upju – Ventas, Liel-
upes, Daugavas, Braslas, Salacas – un arī daudzu mazo, jūrā ietekošo upju, kurās notiek lašu nārsts, kontrolei.

Pavisam Valsts vides dienesta inspektori laikā no 1. septembra līdz 25. oktobrim veikuši 1582 iekšējo ūdeņu kontroles braucienus. Zvejas un makšķerēšanas noteikumu pārbaude risinājās gan dienā, gan naktī. Tika sastādīti administratīvo pārkāpumu protokoli un administratīvi sodīti 118 zvejas un makšķerēšanas noteikumu pārkāpēji. Četros gadījumos policijā tika iesniegti materiāli krimināllietu ierosināšanai par maluzvejniecību Lielupē, Gaujā un Ventā. 2009. un 2010. g. krimināllietu ierosināšanai policijā un prokuratūrā tika iesniegtas 27 lietas. 


Šoruden tika izņemti 973 nelikumīgie zvejas rīki, tajā skaitā 59 zivju un nēģu murdi, 610 zivju tīkli un trīs žebērkļi. Par atklātajiem zvejas un makšķerēšanas noteikumu pārkāpumiem naudas sodi sasniedza 6125 latus, bet par zivju resursiem nodarītajiem zaudējumiem – 3212 lati. Naudas sodos iekasētie līdzekļi tiek pārskaitīti valsts budžetā.

Likums paredz, ka soda nauda par nelikumīgo zivju ieguvi fiziskajām personām nevar pārsniegt Ls 500, bet juridiskajām personām – Ls 3000. Tajā pašā laikā zaudējumu atlīdzības apmērs par zivju resursiem nodarītajiem zaudējumiem nav ierobežots. Tā, piemēram, 2010. gadā diviem Gaujā pieķertajiem maluzvejniekiem bija jāsedz zivju resursiem nodarītais zaudējums par nelikumīgo zivju ieguvi 16 320 latu apmērā.

Zivju resursus pārvaldes inspektoriem palīdz sargāt kā sabiedriskie inspektori, tā arī valsts un pašvaldības policijas darbinieki. 2010. gadā gandrīz trīspadsmit pārkāpumus izdevās atklāt vai novērst, pateicoties brīvprātīgiem palīgiem un policijas darbiniekiem. Jau daudzus gadus ļoti veiksmīga un koordinēta sadarbība notiek starp inspektoriem un Valsts policijas Prevencijas pārvaldes darbiniekiem Uldi Binderu un Lauri Arāju, kuri šogad jau aizturējuši divpa-
dsmit zvejas noteikumu pārkāpējus Lielupē un Daugavā.

Starp Valsts vides dienesta sabiedriskiem inspektoriem gribu uzteikt Juri Valaini un Aivaru Runģi (Vides aizsardzības asociācija), kā arī Valeriju Morozu (Latvijas Makšķernieku asociācija).

Visās Latvijas upēs, kur notiek lašu nārsts, to makšķerēšana ir aizliegta. Taču Daugavā un Buļļupē šajā laikā katram makšķerniekam ir atļauts paturēt lomā vienu taimiņu vai lasi. Šo sugu zivju makšķerēšana pieļauta, lai popularizētu makšķerēšanu un racionāli izmantotu zivju resursus, jo līdz deviņdesmit procentiem Daugavā noķertie laši un taimiņi ir mākslīgi izaudzēti.

Makšķerēšana arī atļauta vietās, kur ir noteikta licencētā makšķerēšana (šīs vietas ir apstiprinātas Licencētās makšķerēšanas nolikumos). Licencēta makšķerēšana notiek arī Daugavā. Piemēram, licencētā  makšķerēšana Daugavā lejpus Rīgas HES spēkstacijas aizsprosta tika ieviesta, lai nodrošinātu regulētu limitēta apjoma makšķerēšanu šajos ūdeņos un racionāli izmantotu vērtīgo zivju krājumus. Tā sniedz arī papildu līdzekļus zivju krājumu pavairošanai, aizsardzībai un makšķerēšanas attīstībai. Nolikums par licencēto makšķerēšanu Daugavā lejpus Rīgas HES  attiecas uz zonu Daugavā lejpus Rīgas HES spēkstacijas aizsprosta 700 m lejup pa straumi no Rīgas HES aizsprosta stingrā režīma zonas beigām un līdz Sausās Daugavas ietekai. 

Šogad, kā arī iepriekšējos gados Ventā, Daugavā, Gaujā un Braslā pēc saskaņošanas ar Zemkopības un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijām notiek lašu vaislinieku zveja ar tīkliem un zivju murdiem, lai nodrošinātu zivju audzētavas ar vaisliniekiem. Pavisam ieplānots nozvejot ap 1400 lašu vaislinieku. Sakarā ar to minētajās lašupēs rudens nārsta laikā var redzēt zivju tīklus ar marķējumu: "BIOR" (Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts).
Pārvaldei nenākas viegli atrast līdzekļus autoparka atjaunošanai. Bet, neraugoties uz visām augšminētajām grūtībām, mūsu inspektori saprot, cik svarīgi saglabāt mūsu dižciltīgo zivju bagātības nākotnei. Zivju resursi ir atjaunojamie resursi tikai tad, kad tos izmanto racionāli! Pretējā gadījumā mūsu ūdenstilpēm draud Vidusjūras liktenis, kad pārzvejošanas rezultātā uz ilgu laiku būtu jāatsakās no zvejas vispār, lai sagaidītu zivju krājumu atjaunošanos.

Visi pārvaldes inspektori ir speciālisti ar ilgu darba pieredzi, daži no tiem strādā šajā jomā jau ne vienu vien gadu desmitu. Šie cilvēki vai katru dienu riskē ar savu veselību, dažreiz pat dzīvību, veicot kontroli iekšējos ūdeņos un piekrastē. Starp labākajiem jāmin Andris Strautiņš, Kārlis Babris, Sandris Uldis Arājs, Gints Zemitāns, Aigars Pūsilds, Jānis Brants. Liels paldies visiem, kuri godprātīgi pilda savus pienākumus un domā ne tikai par materiālām vērtībām un atalgojumu, bet arī par zivju populācijas saglabāšanu nākotnei."

27.10.2011 ALDIS JERMAKS
 www.la.lv

Kategorija: Ziņas | Pievienoja: copmanis78 | Birkas: laši, taimiņi
Skatījumu skaits: 1025 | Lejuplāžu skaits: 0 | Reitings: 5.0/1 |
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Partneris
Profils
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:54.224.166.141
Vietnes draugi
https://www.facebook.com/eboatfishingteam/?ref=page_internal
http://eboat.lv/lv/
Draugu vietne
http://www.vesturesklubs.lv/
Reklāma
http://parcopi.lv/index/reklamas_izcenojumi/0-50
Ne, asakas! ;)

Copyright Parcopi.lv © 2009


Epasts: parcopi@parcopi.lv