Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Lietotāja vārds:
Parole:
Kategorijas
Ziņas [340]
Copes kalendārs
Vietnes draugi
Statistika
Online kopā: 7
Viesi: 7
Lietotāji: 0
Sākums » Ziņas » Ziņas

Kas jauns spiningošanas pasaulē?
[ ] 06.07.2011, 01:46

Kas jauns spiningošanas pasaulē?

Spiningošanas sezona rit pašā viļņa galotnē, tāpēc uz sarunu par to, kas jauns šajā makšķerēšanas jomā, aicināju pagājušā gada pasaules čempionāta bronzas medaļas īpašnieku Juri Fjodorovu. Viņš ir arī divkārtējs Latvijas čempions, kā arī Latvijas čempionātu sudraba un bronzas medaļu ieguvējs.
Tas, ka pēdējos gados Latvijā saistībā ar spiningošanu vairāk vai mazāk dominējusi "Rappala” ar savu inventāru, ir jau ierasta lieta. Taču tagad daudz kas sāk mainīties, un Jurim ir, par ko stāstīt.
Būtībā ir tā, ka viss vēl turpina mainīties un, neapšaubāmi, uz labo pusi. Tagad Latvijā varam ievest tos makšķerkātus un mānekļus, ko kādreiz nemaz nevarējām izdarīt. No spiningiem tie ir "Majorcraft”, "Norstream”, "Banax”,  kurus agrāk varējām redzēt tikai žurnālos. Tagad Latvijas tirgū no pasaules klases dažādiem mānekļiem ir arī "Pontoon”, "Zipbaits”, "Megabass”, "Jackall”  un citi. Diemžēl Latvijas tirgus pieder pie tā saucamajiem mazajiem. Līdz ar to nevienu lielražotāju mēs tā īpaši neinteresējam. Visiem šiem mānekļiem un makšķerkātiem ir diezgan pieklājīgas cenas, un visus iepriekšējos gadus tos ieveda tā saucamie ar makšķerēšanu "slimie” cilvēki. Viņi arī visu laiku mēģina lauzt jau iesīkstējušos stereotipus, ka ne tikai "Rappala” vai "Shimano” ir tie labākie. Ir arī daudz citu labu copes ieroču. Katrs spiningotājs varētu ieviest savā copes lietu arsenālā ko līdzīgu revolūcijai un nebūt nebaidīties par to, ka varētu tajā zaudēt. Piemēram, atmest gumijas zivtiņas, rotiņus un pamēģināt laimi ar vobleriem un tvičošanas stilu. Līdz ar to cilvēks tūlīt ieraudzīs, cik spiningošana var būt aktīva ar pavisam citādu roku un makšķerrīka darbību. Protams, ne rotiņi, ne gumijas zivis nav jāmet mēslainē, tie brīžiem noder itin labi, taču ir laiks ko pamainīt vai, pareizāk sakot, izmēģināt ko jaunu.
Tvičošanas stils
Latviski runājot, tā ir vienkārši mānekļa raustīšana. Raustīšana ar pauzēm, ar īsākām vai garākām kustībām, un tur katrs makšķernieks izvēlas savu mānekļa raustīšanas stilu vobleram. Citam nepieciešams aktīvs darbības princips ar īsām pauzēm, citam tā pauze var būt pat 10 sekunžu. Ir daudz makšķernieku, kas, piemēram, vobleru nopērk, vienu reizi pamēģina un noliek malā, jo uzskata, ka uz to nekas neķersies. Patiesībā viņš vienkārši nezina, kā ar to ūdenī pareizi izspēlēt. Piemēram, mani draugi — tie, kuri sāka tvičot — saka man tagad tā, ka, paņemot gumijas zivtiņu un sākot mētāt, cik tā tomēr ir neinteresanta un monotona darbība. Met un velc, met un velc. Ar tvičošanas metodi ir tas aizraujošais moments, ka tu jebkuru snaudošu līdaku vienkārši satracini. Protams, vienmēr ir jāeksperimentē, jo bez tā rezultāta nebūs. Jebkurā makšķerēšanas veidā pati cope ir lielais eksperiments. Kurš to nepārtrauc, tas visu laiku ir ar zivīm, bet tie, kuri ieciklējas uz kaut ko vienu un kam grūti sevi lauzt ar jauniem meklējumiem, turpat uz vietas arī paliek. Skumji...
Ne visur ieraudzīsi un nopirksi
Pārsvarā šie jauie mānekļi sastopami Rīgas copes lietu veikalos, un tad arī tikai dažos. Laukos, piemēram, cilvēki joprojām makšķerē ar gumijas zivtiņām, rotiņiem vai šūpiņiem. Diemžēl tā tas ir, jo mūsu valstī, piemēram, gumijas zivtiņu par 30 santīmiem ir vienkāršāk nopirkt nekā labu vobleru par 15 latiem un tad drebēt, ka tikai man to kāda plēsoņa nenokož vai pats  kaut kur neiekabinu un nenorauju. Man, piemēram, ir bijušas sezonas, kad materiālā veidā zaudējumi bijuši ar trīs ciparu skaitli...
Būtībā ir tā, ka ar katru mānekli, kas ir tavā kastē, ir jāmāk pareizi izspēlēt. Citādi tam tur būt nav īpašas jēgas. Lieki aizņems tikai vietu. Ir bijuši gadījumi mačos, kad tu uzliec vobleru, ko neesi mēģinājis pat treniņā, bet zini, ko viņš spēj, un jau trešajā metienā tev ir līdaka galā. Labāk iemest pa trim reizēm ar pieciem dažādiem mānekļiem nekā piecpadsmit reižu ar vienu un to pašu.
Pietiks ar trim spiningu kātiem
Ļoti bieži ir tā, ka daudzi pludiņnieki vai gruntsmakšķernieki grib pamēģināt ko jaunu. Piemēram, spiningošanu. Tad Juris iesaka šo.
Pēc būtības noderētu trīs spiningu veidi. Viens būtu ar testu līdz 10 gramiem, kas noderētu nelielu mānekļu mētāšanai. Otrs būtu vidējais variants ar testu līdz 18 gramiem, kas lielāko tiesu izraustīs visus voblerus līdz 10 cm garumam. Trešais ir spinings līdz 30 gramiem, ar kuru darboties ar tā saucamajiem mino (lielajiem) vobleriem. Spiningam galvenais uzdevums ir nevis iemest vobleru, bet gan pareizi to izraustīt. Citādi var iznākt tā — ja, piemēram, kāts ir par mīkstu, tu taisi tvičošanā rāvienu, bet spice saliecas par daudz, līdz ar to voblers savu spēli nespēlē. Tomēr ir vēl cilvēki, kas meklē to vienīgo spininga kātu, kas viņam būs tas universālais. Tādu spiningu diemžēl nav. Būtībā jau nevajag uzreiz pirkt trīs makšķerkātus. Pilnībā pietiek arī ar vidējo līdz 18 gramiem, lai sākumā izprastu, kas ir kas. Turklāt pie šī spininga ir lielāks vobleru klāsts un izvēle.
Pilnīgi saprotams fakts, ka ir milzīga atšķirība starp mānekļiem (tieši vobleriem), kam cenu atšķirība svārstās no pieciem līdz 20 latiem.
Atšķirība ir, un es pateikšu to, ko jau visu laiku saku. Piemēram, "Megabasa” vobleri.  Tos  krāso tā, kā nekrāso neviens. No tā rodas arī šī cena. Pirmkārt, krāsa ir ļoti izturīga. Otrkārt, no dažādiem leņķiem tas izskatās pavisam citādāk. Tā ir ļoti augsta kvalitāte. Taču arī par septiņiem latiem tie nebūt nav tie lētie vobleri, par kuriem teic, ka strādā viens no pieciem. Muļķības! Kāpēc Mercedes markas automašīna maksā vairāk par Passat? Ir, protams, dienas, kad līdakas ķeras uz jebko. Taču pārsvarā pie spiningošanas nākas stingri piedomāt.
Auklas, pavadiņas, spoles...
Tas ir jautājums, par kuru vēl tagad var runāt daudz. Bija tāds brīdis, kad mēs visi pārgājām no monofilās auklas uz pīto. Lieliska jūtamība, ne mazākās stiepšanās pazīmes, precīzi jūt katru mazāko pieskārienu. Taču ir daži vobleru veidi, kurus labāk var izspēlēt tikai ar monofilo auklu, un tas nu ir fakts. Ar šiem mānekļiem neprasās asa izspēle. Līdz ar to monofilā aukla te ir tieši vietā.  Kas attiecas uz pavadiņām, tad es nelietoju veikalā nopērkamās, bet gan taisu tās pats no ģitāras otrā numura stīgas. Spoles? Pirmkārt, jāatceras ir viens —  lēti un labi ir tikai pasakās, un spole nu ir tas priekšmets vai lieta, uz ko ekonomēt spiningošanā nebūtu vēlams. Normāla spole sākas no 50 latiem un vairāk. Viss pārējais ir vidējā klase, kas ļoti labi noder pludiņmakšķerēšanā, kur nav tik lielas spoles darbības intensitātes. Tajā pašā laikā esmu redzējis, kā nepilnās desmit makšķerēšanas reizēs praktiski izjūk spole, kas pirkta par gandrīz 200 latiem! Protams, tai ir garantija un tā tālāk, bet fakts paliek fakts, un zinu, ka ļoti daudzi spiningotāji itin vēsā mierā makšķerē daudzus gadus ar lētākajiem "Shimano” variantiem un ir ļoti apmierināti.


Einārs Siliņš 05.07.2011. 08:52
Pārbublicēts no:
http://www.staburags.lv

Kategorija: Ziņas | Pievienoja: copmanis78 | Birkas: Spiningošana, spinings, spininga mānekļi
Skatījumu skaits: 1489 | Lejuplāžu skaits: 0 | Reitings: 5.0/2 |
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Partneris
Profils
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:54.221.75.115
Vietnes draugi
https://www.facebook.com/eboatfishingteam/?ref=page_internal
http://eboat.lv/lv/
Draugu vietne
http://www.vesturesklubs.lv/
Reklāma
http://parcopi.lv/index/reklamas_izcenojumi/0-50
Ne, asakas! ;)

Copyright Parcopi.lv © 2009


Epasts: parcopi@parcopi.lv