Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Lietotāja vārds:
Parole:
Kategorijas
Parcopi.lv raksti [70]
Stāsti [10]
Apraksti [9]
Ceļojumi [3]
Vēžošana [18]
Salidojumi [8]
Iesūtītie raksti [9]
Vītauta stāsti [9]
Copes kalendārs
Vietnes draugi
Statistika
Online kopā: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0
Sakums » Raksti » Parcopi.lv raksti

Par zivju paturēšanu un atbrīvošanu


Par zivju paturēšanu un atbrīvošanu

Nesen citā copes portālā copeslietas.lv biju uzrakstījis blogu Gaļenieki un ne tikai...
Par cik tur izvērtās diezgan interesantas diskusijas, tad nolēmu šo tēmu paturpināt nedaudz no cita rakursa. Uzreiz precizēšu, ka runa neies par negodīgiem makšķerniekiem, kas izmanto tīklus, vai negausīgiem makšķerniekiem, kas patur visu ko noķer, tajā skaitā visus zemmērus. Runa ies tikai un vienīgi par to, vai paturēt zivi lomā, vai to atlaist.
Pirmais, un pats galvenais, šajā sakarā ir tas, ka jātiek skaidrībā pašam ar sevi un jāatbild sev uz vienu jautājumu – kāpēc es dodos makšķerēt? Bet jāatbild godīgi un atkarībā no atbildes arī būs jāizdomā kā rīkoties tālāk.
Es pats esmu gan par zivju atlaišanu, gan par to paturēšanu, bet abos gadījumos ir jārīkojas prātīgi un jādomā līdz. Pirmais, kas jāizvērtē, ir tas, kādas sugas dotajā ūdenstilpnē(un vispār) ir reti sastopamas un cik lielas tās te aug. Piemēram, 400gr asaris kādā ūdenstilpnē būs ļoti liels retums, bet citur tādu ir ļoti daudz. Retu sugu eksemplārus, būtu ieteicams ķert saudzīgi un atbrīvot, bet pa kādam var jau arī paturēt. Optimāli būtu atbrīvot ne tikai mazās(zemmērus), bet arī visas lielās zivis, bet katram gadījumam jāpieiet atsevišķi. Un ne jau tāpēc, ka likumdošana nosaka ko un cik var paturēt. Visu ir jāvērtē pašam. Cik tādu zivju vispār ir, vai man tiešām to vajag un, ja es gribu to atbrīvot, tad cik saudzīgi es varu to izdarīt un vai atbrīvotā zivs izdzīvos?
Lieta tāda, ka daudzi, agri vai vēlu, nonāk līdz tam, ka daļu no noķertā loma atbrīvo. Daži ir ļoti pārliecināti „ķer un atlaid” piekritēji, bet reti kurš aizdomājās par tādu lietu, vai tā zivs pēc atbrīvošanās izdzīvos? Jā, tajā brīdī tā aizpeld, bet vai tā peldēs arī pēc stundas, to nevar galvot neviens. Visgrūtāk ar izdzīvošanu pēc atlaišanas ir tām zivīm, kas ir izmakšķerētas no liela dziļuma. Visbiežāk tādā veidā cieš zandarti un brekši, retāk sami. Brekšus gan maz kas arī atbrīvo, tāpēc var teikt, ka lielākie cietēji ir zandarti. Zandarts un jebkura cita zivs, kura izvilkta no 6m un lielāka dziļuma, gandrīz vienmēr dabū traumas spiedienu maiņas rezultātā, plus vēl ir šoks un sāpes. Šo parādību pazīst kā dekompresiju. Pie straujas uzpeldēšanas mainās spiedieni un iekšējais gāzu spiediens nepagūst atgūt līdzsvaru ar atmosfēras spiedienu un notiek strauja šo gāzu izdalīšanās, kas noved pie iekšējo orgānu traumām. Neesmu ihtiologs un precīzi nezinu kā tas notiek zivīm, bet to, ka tas ļoti lielā mērā ietekmē zivju veselību, tas ir noteikti. Pie tam, jo, no lielāka dziļuma un straujāk zivs izvilkta, jo viņas veselībai tas ir kaitīgāk. Tāpēc, ja džigojot, vai velcējot, lielā dziļumā sāk ķerties zemmēri, kurus lomā parasti neviens nepatur, tad ir jēga uzreiz mainīt vietu, vai izvēlēties citu makšķerēšanas veidu un pārslēgties uz cita veida copi. Jo ir liela varbūtība, ka atlaistās zivis tāpat pēc kāda laika nobeigsies. Gadās arī tā, ka zivs diezgan dziļi ierij āķi un pat pie it kā ļoti rūpīgas āķa izņemšanas zivij tomēr tiek nodarīti diezgan būtiski kaitējumi veselībai un tā pēc atbrīvošanas var neizdzīvot. Tādā ziņā zivīm nedraudzīga ir spiningošana ar ultra vieglajiem spiningiem. Šādus mazus mānekļus zivs bieži vien dziļi ierij un par cik izvadīšana ar šāda tipa kātiem aizņem zināmu laika sprīdi, tad zivij ir daudz stresa un arī rodas traumas pie izvadīšanas(jo viņa taču mēģina atbrīvoties). Īstenībā, ja zivi ir nolemts atbrīvot, tad, jo ātrāk zivi var izvadīt, saudzīgi to atbrīvot no āķa un atlaist, jo vairāk cerību, ka zivs izdzīvos. Bet ir atšķirība, ja zivs tiek vilkta no liela dziļuma. Nevajag to censties pēc iespējas ātrāk uzdabūt augšā. Šeit atkal ir jāstrādā tā, ka zivs jāvelk uz augšu ļoti pakāpeniski, tikai tad tā nedabūs traumas, kas rodas spiedienu maiņas rezultātā. Ir zivis, kas ir vairāk traumatiskas un ir kas mazāk. Teiksim vīķi vai reņģi vispār praktiski nav iespējams atbrīvot, pat ja ir tāda vēlme, jo jau atbrīvojot to no āķa, tai pazūd puse no zvīņām.....
Bieži vien ir neiespējami atbrīvot asarus, kas ir dziļi ierijuši āķi. Šajā ziņā izņēmums ir vēdzeles, tām droši āķi var atstāt iekšā, apgriezt tikai auklu un zivi atbrīvot. Visticamāk, ka tā tāpat izdzīvos. Ir zivis, kam ātri sadzīst visas traumas. Kā piemēru var minēt karūsu, līni vai karpu. Izturīgi pret spiedienu maiņu ir lielie sami. Liels sams pat ātri izvilkts no liela dziļuma un atbrīvots vairumā gadījumu izdzīvos. Cita lieta ir, vai vispār ir vēlme kaut ko atbrīvot? Mans viedoklis ir tāds, ka sevišķi uzmanīgiem jābūt ir foreļu ķērājiem un tiem, kas ķer lašus. Parasti šādi cilvēki pieder pie tās kategorijas, kas lielo vairumu no saviem lomiem atbrīvo, tāpēc jo īpaši ir jāpiedomā pie saviem rīkiem, izvadīšanas un atbrīvošanas. Lasis vai forele sitoties pa straumi un mēģinot atbrīvoties tiek pie diezgan būtiskām traumām, tāpēc izvadīšanai vajadzētu notikt pēc iespējas ātrāk, zivi virs ūdens vispār nepaceļot. Vēlams to ievadīt uztveramajā tīkliņā, kas ir no tāda materiāla, lai pret to neberztos, turpat ūdenī mēģināt to zivi atbrīvot no āķa un atlaist. Tas ir, ja zivi ir nolemts atbrīvot.
Te uzreiz nāk prātā fotografēšanās ar lomiem. Arī to jāmāk izdarīt ātri uz saudzīgi, ja nolemts zivi atlaist.
Kā rīkoties, ja nezin vai lomu copes beigās paturēs, vai nē? Vieglāk tādā ziņā ir pludiņmakšķerniekiem un tiem, kas makšķerē no krasta. Ir vajadzīgs liels, no mīksta materiāla, zivju uzglabāšanas tīkliņš, ko var pietiekami dziļi iegremdēt ūdenī. Tas nedrīkst būs no drāts pinuma, jo tad zivis pret to savainosies. Uzglabājot zivis tādā tīkliņā copes beigās ir iespēja daļu loma, vai visu lomu atbrīvot.
Gribētu nedaudz pajokot par šo tēmu – cilvēks mežā nogriež sēni, nofotografējās ar to un mēģina to pielīmēt atpakaļ, vai to pašu izdara ar ābolu no ābeles.....
Tas gan tā, vairāk humoram, kaut gan daudzos gadījumos ar atbrīvošanu ir līdzīgi.
Tas arī ir tas, ar ko es gribēju papildināt to, ko rakstīju iepriekš. Nepretendēju uz absolūto patiesību, es tikai izsaku savu viedokli un līdzīgi domā liela daļa makšķernieku. Šajā sakarā vēlējos piebilst to, ka liela daļa makšķernieku nekādos copes forumos nepiedalās, nekur nepublicējās, nekādās makšķernieku biedrībās un klubos nesastāv, un bieži vien šādu makšķernieku viedokli vispār neuzklausa. Bet viņu viedokli ir ļoti viegli uzzināt pie ūdeņiem. Es nevēlos pamudināt kādu visus lomus atbrīvot, vai visu paturēt. Mana pārliecība joprojām ir tāda, ka ir normāli paturēt tādu loma daudzumu, kādu pats var izlietot. Es aicinu domāt līdz. Viss ir atkarīgs no konkrētās ūdenstilpnes, makšķerēšanas veida, zivs sugas un no tā, vai pašam ir vēlme zivi paturēt. Ja tādas vēlmes nav, tad ir jāievēro vesela virkne priekšnosacījumu un jāizvērtē daudzi faktori, lai zivi varētu pēc iespējas nesāpīgāk noķert, pēc iespējas saudzīgāk atbrīvot no āķa un pēc iespējas ātrāk un saudzīgāk to atbrīvot. Tieši tāpēc aicinu nepārmest citiem zivju paturēšanas faktu, nesaukt citus nesmukos vārdos, tādos kā gaļinieks un nebļaut bļaušanas pēc. Negāciju jau tā dzīvē visiem pietiek, tāpēc vismaz pie ūdeņiem un copes forumos gribētos draudzīgā gaisotnē apspriest lietas, kas saistās ar mūsu kopējo hobiju. Daudzi, kas sevi uzskata par zivju atlaidējiem par daudzām lietām nemaz neaizdomājās un nodara dabai tikpat lielu kaitējumu, kā tie, kuri neko vaļā nelaiž. Galvenais ir domāt un izvērtēt, tad arī mūsu mazbērniem, būs ko ķert un priecāties par šo lielisko nodarbi! Ne, asakas visiem!


Aicinām Jūs apmeklēt arī mūsu forumu http://parcopi.lv/forum/ , kur varēsiet uzzināt vēl daudz jaunas informācijas, vai arī pats varēsiet ņemt dalību foruma tapšanā, piedaloties diskusijās par visu, kas saistīts ar vēžiem un copi!
Kategorija: Parcopi.lv raksti | Pievienoja: parcopi (25.11.2010) | Autors: Aigars
Skatījumu skaits: 2293 | Komentāri: 4 | Birkas: catch & release, zivju lomi, Zivju atbrīvošaana | Reitings: 5.0/11 |
Komentāru kopskaits: 4
4 Briedis   (06.12.2010 13:48)
ja

3 kreisais   (29.11.2010 15:24)
Ar atlaišanu problēmu nav, bet pie tā, vai atlaistā zivs izdzīvos, gan neesmu pārāk piedomājis... svilpo

2 sancho76   (25.11.2010 18:37)
Labs rakstiņš, ir par ko aizdomāties ja

1 Zivinens   (25.11.2010 11:50)
Es gan atlaižu 90% kā minimums no loma, bet to ka ir pa kādai kas neizdzīvo tas tiesa.Noteikumos gan ir minēts ka var paturēt tik 5 līdakas,bet šogad pāris reizes bija 30+ no kurām paturēju vienreiz vienu,otreiz 2.Neatbalstu tos kas patur visu ko nokjer.Copēju jau prieka pēc fish Ziemas copē gan man grūti atteikties no asariem,bet to nu Peipusā netrūkst,kaut tādus līdz 100 grami tāpat metu atpakaļ.

Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Partneris
Profils
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:54.146.227.92
Vietnes draugi
https://www.facebook.com/eboatfishingteam/?ref=page_internal
http://eboat.lv/lv/
Draugu vietne
http://www.vesturesklubs.lv/
Reklāma
http://parcopi.lv/index/reklamas_izcenojumi/0-50
Ne, asakas! ;)

Copyright Parcopi.lv © 2009


Epasts: parcopi@parcopi.lv