Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Lietotāja vārds:
Parole:
Kategorijas
Parcopi.lv raksti [70]
Stāsti [10]
Apraksti [9]
Ceļojumi [3]
Vēžošana [18]
Salidojumi [8]
Iesūtītie raksti [9]
Vītauta stāsti [9]
Copes kalendārs
Vietnes draugi
Statistika
Online kopā: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0
Sakums » Raksti » Parcopi.lv raksti

Gatavošanās pilnvērtīgai atklāto ūdeņu sezonai


Gatavošanās pilnvērtīgai atklāto ūdeņu sezonai


Šķiet, ka vēl pavisam nesen kopā ar domubiedriem rakstīju par gatavošanos zemledus makšķerēšanas sezonai, bet nu jau jāsāk gatavoties atklāto ūdeņu makšķerēšanas sezonai. Jāsaka, ka cope atklātos ūdeņos man ir daudz tuvāka, tāpēc šāda veida copei pieeju krietni nopietnāk. Šodien tieši pārcilāju visus savus rīkus un inventāru gaidāmajai sezonai. Nomainīju, ko vajag nomainīt un piepirku šo to klāt, ko vajadzēja piepirkt. Protams, ne visu - jo vienmēr kaut ko vajag un nekad inventārs nav pilnībā nokomplektēts, tāpat kā Rīga nekad nav gatava :) Šajā rakstā apskatīšu visus makšķerrīkus, ko es izmantoju atklātajos ūdeņos un nedaudz copes inventāru, kuru lietoju. Par pašu gaidīšanas un gatavošanās prieku, šoreiz nē. Šīs emocijas es pietaupīšu katras metodes pilnvērtīgas sezonas atklāšanas reizei! Uzreiz pasaku, ka rakstā neminēšu nekādas konkrētas firmas un zīmolus, par cik neko nevienam ieteikt es negribu. Vienkārši publiski pārcilāšu savus štrumus. Nu tad sākam.

Spinings velcēšanai
Pirmo šodien pārbaudīju tieši šo kātu. Ne jau tāpēc, ka tas tūlīt būs nepieciešams, bet tāpēc, ka man visas makšķeres stāv vienā stūrī un to pagaidām var ielikt tālākajā galā. Domāju, ka ātrāk par vasaras vidu šo spiningu es nelietošu. Šis spinings man ir no stiklašķiedras 2.4m garš un ar testu līdz 150gr. Aprīkots ar veco, labo inerces spoli un pīto auklu 0,2. Šo makšķeri lietoju reti, bet tūlīt paskaidrošu kāpēc tāda izvēle. Kāta garums man šāds šķiet parocīgs un man lielākā daļa kāti ir tāda garuma. Tas ir ar tādu domu, ka ar tādu kāta garumu arī sēžot laivā sēdus un bez uzveramā tīkliņa, zivi var pievilkt pie pašas laivas. Ar garāku kātu tas jau ir grūtāk. Tests tik liels, tāpēc ka velcei izmantoju pārsvarā lielus voblerus un arī, ja gadās aizķert kādu zemūdens sakārni, lai makšķere netraumējās. Aukla tāda izmēra, tieši šī paša iemesla dēļ, lai nepaliktu bez saviem iecienītākajiem vobleriem un, ja pieķerās trofeja, lai aukla to izturētu. Inerces spole tur atrodas dēļ savas izturības un vienkāršības. Velcējot daudz nav jāmētā, tāpēc "bārdu" būšana nedraud. Vienīgi draud noberzti pirksti, ja sanāks cīnīties ar trofeju. Šim spiningam lietoju garu,un pēc manām domām izturīgu, volframa pavadiņu.

6m teleskopiskā makšķere
Šo rīku arī lietoju reti, bet domāju, ka rīku arsenālā tādam jābūt. Viegla 6m teleskopiskā makšķere ir domāta makšķerēšanai ar pludiņu straumē un no krasta. Ar īsāku makšķeri grūti noturēt pludiņu straumē. No laivas šāda makšķere nav piemērota. Makšķere man aprīkota ar palielu bezinerces spoli, 0,2mm mono auklu un 5gr pludiņu, kas labi redzams arī no attāluma. Sīkāk laikam te neko paskaidrot nevajag kāpēc tāda izvēle. Vien varu piebilst, ka vēl parasti lieku pavadiņu 0,14-0,16mm.

Pludiņmakšķere uz līdakām
Šo makšķeri lietoju tikai un vienīgi līdaku ķeršanai ar ēsmas zivtiņām. Makšķere ir teleskopiska, ar testu līdz 80gr, 2.7m gara un ļoti cieta. Aprīkota ar normālu bezinerces spoli, pīto auklu 0,2mm, paštaisītu korķa pludiņu un volframa pavadiņu ar vienžuburu āķi. Teleskopiska makšķere, tāpēc lai to var paņemt līdz dažādās reizēs. Šo makšķeri bieži vien izmantoju kā otru makšķerēšanas rīku, kamēr pats darbojos ar grunteni, pludiņu vai spiningu. Ērti arī laivā paņemt līdz. Cieta un ar lielu testu tāpēc, lai varētu iemest palielu ēsmas zivtiņu un tāpēc, ka ar cietu vieglāk iecirst āķi līdakai mutē. Garums nedaudz garāks par man pierasto, jo bieži izmantoju arī no krasta. Aukla tāda, tāpēc ka šis rīks ir tikai uz līdakām. Pludiņš šādai metodei manuprāt galīgi lomu nespēlē, tāpēc izmantoju paštaisītu korķa pludiņu, kuru ēsmas zivtiņa nevar nogremdēt.Vienžuburu āķi lietoju tikai un vienīgi tāpēc, ka esmu tā pieradis. Ja uzlieku divžuburu vai trīsžuburu, tad vairs nevaru noķert īsto pieciršanas brīdi.

Ziemas spinings
Šī ir stiklašķiedras makšķere, kas nav paredzēta gluži ķeršanai ziemā. Šo spiningu lietoju vēlā rudenī, kad gaiss jau ir atdzisis un grafīta spinings paliek trausls. Šo vismaz nav žēl. Garums nedaudz zem ierastā. 2.1m, tests līdz 30gr. Aprīkots ar bezinerces spoli un 0,26mm mono auklu. Aukla mono tāpēc, ka vēlā rudenī ūdens paliek ļoti caurspīdīgs un pītā ir pārāk redzama. Tieši šī paša iemesla pēc, es šim spiningam nelietoju pavadiņas. Ja lieku, tad mazu paštaisītu pavadiņu no ģitāras stīgas. Šo spiningu biju arī oktobrī paņēmis uz lašiem, tikai ar citu spoli un auklu. Dēļ tā iemesla, ka gana izturīgs un nav žēl, ja tam kas notiks.

Mačmakšķere
4.2m mačkāts. Paredzēts pārsvarā ķeršanai no krasta ar pludiņu, bet izmantoju arī ķeršanai no laivas. Neaizstājams teiksim Būšnieku ezerā, kur laivas tuvumā uz lomu cerēt grūti. Aprīkots ar bezinerces mačkāta spoli, 0,2mm mono auklu un speciālu tālo distanču pludiņu. Izmantoju arī pavadiņu 0,12-,16mm. Sīkāk laikam te nav ko piebilst. Lieliska makšķere tāliem metieniem. Ar tādu vilkt zivi ir viens vienīgs prieks!

4m teleskopiskā makšķere
Šīs vieglais 4m teleskops laikam ir visbiežāk lietotā makšķere. Neaizstājams palīgs, kad vajag noķert kādu ēsmas zivtiņu. Lieliska gan no krasta, gan laivas. Mīļākā pludiņmakšķere. Šāds makškeres garums der gan no krasta, sevišķi Vecdaugavas attekās, gan sevišķi no laivas. Laivā ar garāku ir ļoti neērti. Makšķere aprīkota ar bezinerces spoli, 0,18mm auklu un 3gr pludiņu. Izmantoju arī pavadiņu 0,12-0,16mm. Atkal piebilst īsti vairs nav ko, vien to, ka teleskopa priekšrocības ir tajā, ka tas minūtes laikā ir kaujas gatavībā!

Pludiņmakšķere uz zandartiem un asariem

Pagājušo sezonu izmantoju vairākas makšķeres šim copes veidam un pamazām nonācu līdz secinājumam ko man vajag un ar ko man ir ērti strādāt, tāpēc iegādājos jaunu 2,4m garu, pacietu stiklašķiedras spiningu ar testu 20-80gr. Makšķere aprīkota ar bezinerces spoli, 0,27mm auklu, smailas formas 10gr slīdošu pludiņu un metru garu 0,2mm pavadiņu. Garums tāds, tāpēc, ka ar tādu kāta garumu arī sēžot laivā sēdus un bez uzveramā tīkliņa, zivi var pievilkt pie pašas laivas. Pludiņš tādas formas šķiet visērtākais šādā copē. Ja pluds nebūs smailas formas, tad zandarts sajutīs tā pretestību, kad sāks to vilkt. Svars tāds, jo lielāku neprasās, jo ēsmas zivtiņas arī tiek lietotas samērā nelielas un pludu viņas nekustina, par cik pluds mierīgi guļ uz ūdens. Pavadas garums tāds, lai ēsmas zivtiņa brīvi var peldēt metru rādiusā ap uz grunts guļošo svinu. Šo makšķeri pārtaisīšu par spiningu, kad došos lašu medībās. Vienīgi auklu laikam izvēlēšos citu.

Ultra vieglais spinings
Ļoti ērts kātiņš. Ar tādu strādāt ļoti patīkami. Tests 2-12gr, garums 2,4m. Pirkts bija ar domu par forelēm. Forelēs bijis neesmu, bet esmu noķēris dažus sapalēnus. Ideāla makšķere asaru copei. Vilkt zivi ar tādu ir kaifs. Aprīkota ar nelielu bezinerces spoli, mono auklu 0,18mm. Pavadiņas nelietoju.

Spinings
Viena no biežāk izmantojamām makšķerēm. Nezinu biežāk izmantoju šo, vai 4m teleskopu, bet katrā gadījumā top2 izmantošanas biežuma ziņā, šī makšķere ir. 2.4m grafīta spinings ar testu 15-30gr, bet ar kuru nav problēmu iemest arī 5gr mānekli. Aprīkota ar bezinereces spoli un pīto auklu 0,15mm. Pavadiņu izmantoju reizēm. Par labu pītajai auklai nostrādāja fakts, ka spiningojot izmantoju arī džiga mānekļus. Pītā tomēr palīdz izjust mānekļa skārienus gruntij. Garums tāds, tā paša iemesla dēļ, ko jau vairākkārt minēju. Tests tāds, jo pārsvarā mani mānekļi iekļaujas šādā svara kategorijā.

Samu makšķere
Vēl nav izmantota, bet ir sagatavota. 2,4m garš stiklašķiedras kāts ar testu līdz 200gr. Aprīkots ar inerces spoli un pīto auklu 0,23mm. Spēcīgs kāts, spēcīga aukla, izturīga spole....sams ir sams. Sīkāk par makšķeres aprīkošanu uz samiem var apskatīt šajā rakstā.

Fīderis
Fīderi pārsvarā lietoju pavasarī. Lietoju arī vasarā un rudenī, bet krietni retāk. Priekš manis izteikta pavasara makšķere. Man ir lētā gala stiklašķiedras fīderis, bet esmu ar to pilnībā apmierināts. Garums 3.6m tests līdz 90gr. Šo kātu rudenī lietoju arī, kad biju butēs. Man patika. Labi redzamas copes un patīkama zivs izvadīšana. Jāpiešaujas pie iemetiena, ja salīdzina ar parasto grunteni. Uz šo sezonu man fīdera aprīkojumā ir jaunums. Es uztinu 0,11mm pīto auklu. Pirms tam bija mono. Kā teikt jūtības pastiprināšanai un metiena tāluma palielināšanai, jo pītā ir krietni mazāk diametra, kā bija mono. Aprīkoju parasti klasiski ar plastmasas trubiņu, barotavu un pavadiņu.

Makšķere ķeršanai zem laivas.
Paštaisīta makšķere, nedaudz garāka par metru. Aprīkota ar mazu spolīti, 0,2mm auklu un palielu sardziņu makšķeres galā. Izmantoju šo makšķeri nepelnīti maz. Ļoti parocīga makšķere ķeršanai no laivas ar ziemas mānekļiem.

"Bumbiņa"
Šie rīki man ir divi. Uz vienas uztīta 0,27mm aukla, bet uz otras 0,35 un otra aprīkota ar metāla pavadiņu. Domāta līdakām. Tiem, kas nezin kas ir "bumbiņa", tā ir uz cieta putuplasta gabala uztīta aukla, kas viegli tinas vaļā, ja seko cope. Auklai apakšā ir neliels svins un metru gara pavadiņa. Izmantojama no laivas. Pārsvarā par ēsmu liek nelielu zivtiņu. Var izmantot arī tārpus un citas ēsmas. Sevišķi asaru aktīvas barošanās laikā.

No rīkiem tas arī ir viss. Visi augstāk minētie rīki jau ir kaujas gatavībā. Vēl jāiegādājas pāris nieciņi, daži vizuļi, vēl dažas barotavas un sezonai esmu gatavs. Šodien laivas ratiņiem arī nomainīju ritentiņus, jo iepriekšējie savu jau bija nokalpojuši. Ceru, ka laiva būs pārziemojusi normāli. Šosezon nāksies atkal pārvietoties ar elektromotora un smago akumulatoru palīdzību, bet tas nekas. Es esmu sezonai gatavs un esmu par to priecīgs!
Ne asakas visiem šajās atklāto ūdeņu sezonā!


Aicinām Jūs apmeklēt arī mūsu forumu http://parcopi.lv/forum/ , kur varēsiet uzzināt vēl daudz jaunas informācijas, vai arī pats varēsiet ņemt dalību foruma tapšanā, piedaloties diskusijās par visu, kas saistīts ar vēžiem un copi!
Kategorija: Parcopi.lv raksti | Pievienoja: parcopi (21.03.2012) | Autors: Aigars
Skatījumu skaits: 3441 | Komentāri: 6 | Birkas: copes sezona, copes inventārs | Reitings: 5.0/3 |
Komentāru kopskaits: 6
6 kreisais   (27.03.2012 06:49)
Nopietni esi sagatavojies! ja

5 martins_   (22.03.2012 10:47)
Ko lai saka, man laikam viss biki vienkāršāk - džerka puļķis, x-twitch, šimanis 7-21 un salmo džigits. Citu štrumentu vasarai nava :) (pāris gadus nelietotais teleskops, grunteņu kāti un laukos bēniņos nomestais pīderis neskaitās)
Esmu tā teikt iestidzis vienā copes veidā...

4 Māris   (21.03.2012 23:28)
Ja neskaita ziemas makšķerītes, tad sev saskaitīju piecas, jūtos nabadzīgs :D

3 parcopi   (21.03.2012 22:59)
Nav tik traki naudas ziņā. Lielākā daļa ir stiklašķiedras kāti no lētā gala. Ar manu attieksmi pret rīkiem, vairs dārgas mantas nepērku :D

2 jutrix   (21.03.2012 22:32)
nu Tev i arsenāls ja
tik naudas izteiksmē esi nenormāli daudz iztērējis ne svilpo

1 copmanis78   (21.03.2012 20:15)
ja

Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Partneris
Profils
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:34.226.208.185
Vietnes draugi
https://www.facebook.com/eboatfishingteam/?ref=page_internal
http://eboat.lv/lv/
Draugu vietne
http://www.vesturesklubs.lv/
Reklāma
http://parcopi.lv/index/reklamas_izcenojumi/0-50
Ne, asakas! ;)

Copyright Parcopi.lv © 2009


Epasts: parcopi@parcopi.lv