Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Lietotāja vārds:
Parole:
Kategorijas
Parcopi.lv raksti [69]
Stāsti [10]
Apraksti [9]
Ceļojumi [3]
Vēžošana [18]
Salidojumi [8]
Iesūtītie raksti [9]
Vītauta stāsti [9]
Copes kalendārs
Vietnes draugi
Statistika
Online kopā: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0
Sakums » Raksti » Parcopi.lv raksti

Asaris


Asaris

Laikam nav tāda makšķernieka, kurš nebūtu kaut reizi noķēris asari. Asaris dzīvo visā Latvijas teritorijā. Asaris sastopams ir ezeros, upēs, jūrā un arī dažos dīķos. Asari sajaukt ar citu zivi ir grūti, asarim ir sānus klāj šķērssvītras, uz muguras ir liela spura, bet aste un sānu spuras ir sarkanā vai oranžā krāsā. Asari mēdz būt tumšāki un gaišāki, kā arī, ar lielāku „kupri” un mazāku. Izaugt asaris var līdz 50cm garumam un sasniegt līdz 2kg svaru. Ļoti iespējams, ka tā nav galējā robeža. Nārsto asaris sākot aprīli, raksturīgs vienlaicīgs nārsts, ka ilgst līdz 30dienām. Asaris ir viena no visbiežāk sastopamajām zivīm makšķernieku lomos.

Asari var ķert visu gadu, vien jāatceras daži ierobežojumi, ka iekšējos ūdeņos ķertos asarus var paturēt 5kg, bet jūras piekrastē ķertos 10kg. Vienīgi jūras piekrastē ķertajiem ir vēl izmēra ierobežojums, nedrīkst paturēt mazāku par 17cm asari.

Asari var noķert praktiski uz jebko – uz spiningu, uz grunteni, uz mušiņmakšķeri, uz ziemas makšķerīti vai pludiņmakšķeri. Ķerot var izmantot visdažādākās ēsmas – slieku, mušu kāpuru, motili, dažādus vēžveidīgos, dažādas kūniņas, ēsmas zivtiņu u.t.t. Ķerot ar spiningu var izmantot rotiņus, šūpiņus, voblerus, gumijas, paralonus un daudz citus mānekļus. Ķerot ziemā, parasti tiek izmantotas dažādas mormiškas ar un bez motiļa, kā arī, šķērsbļitkas un vertikālās bļitkas. Vēl asari ķer uz tā saucamo „čorķiku”(velniņu).

Noķert asari var gan dziļumā, gan seklumā, gan vidusūdenī, gan atklātās, gan aizaugušās vietās. Asari bieži vien var atrast pēc tā, ka var redzēt pēc ūdens virsmas, kur asaru bars dzenā mazās zivtiņas.

No pavasara līdz ziemai asaru ķeršanā parasti tiek izmantota pludiņmakšķere, spinings vai gruntene. Ja ķer jūras piekrastē ar laivu, tad ziemas makšķerīte vai spinings. Rezultāti ar pludiņmakšķeri vai grunteni parasti būs labāki, bet ķert ar spiningu ir azartiskāk. Ja ķer ar pludiņu vai grunteni, tad par ēsmu parasti izvēlas slieku vai kādu mazu zivtiņu. Savukārt ar spiningu makšķernieku iecienītākie ir mazi rotiņi.

Vēl ir tāda interesanta asaru makšķerēšanas metode, ko bieži esmu novērojis Buļļupē. Tur makšķernieki to izmanto laikā, kad no jūras nāk iekšā lielie asari. Sanāk kaut kas starp grunteni un spiningu. Makšķere tiek izmantota spinings. Auklai galā tiek piesiets sviniņš, tāpat kā gruntenei, bet krietni mazāks. Tad virs sviniņa tiek piesietas divas pavadiņas ar parastu neliela izmēra āķi. Viena pavadiņa atrodas gandrīz virs paša sviniņa, otra drusku augstāk. Uz āķa tiek liktas parastās sliekas. Ēsma iemet pēc iespējas tālāk no laivas un pagaida līdz tā sasniedz grunti, tad pievelk brīvo auklu un drusku nogaida, tad drusciņ patin tuvāk(2-3apgriezieni ar spoli), tad atkal nogaida, tad atkal patin, atkal nogaida....tā līdz seko cope vai līdz ēsma ir jau laivā. Šāda darbošanās parasti ir krietni rezultatīva + esmu redzējis, ka šādi makšķerējot makšķernieku lomos trāpās arī pa kādam mēra zandartam. Mazie zandartēni pieķeras biežāk, bet tos parasti makšķernieki godīgi atlaiž. Vismaz es tā ceru, ka tā visi dara(pats pārsvarā esmu redzējis, ka tomēr godīgi atlaiž).

Ziemas sezonā asaris vispār ir visbiežāk ķertā zivs. Ziemā tiek izķerts ļoti liels kvantums asaru, bet labi ir tas, ka asaris ātri atjauno savu populāciju. Ziemā asarus ķer ar meklēšanas metodi, pa druskai arī iebarojot ar motili.

Esmu dzirdējis, ka asari varot arī piebarot pavasara-rudens sezonā, ar dažādu atraktoru palīdzību, bet pats mēģinājis neesmu, tāpēc apstiprināt nevaru. Veikalos gan esmu redzējis dažādus atraktorus, kas domāti priekš plēsīgām zivīm.

Gastronomiskā vērtība asarim ir ļoti augsta, arī asaku nav daudz. Cepts, kūpināts un vēl daudz un dažādos veidos gatavots asaris, ir īsta delikatese.

Aicinām Jūs apmeklēt arī mūsu forumu http://parcopi.lv/forum/ Tur varēsiet uzzināt vēl daudz jaunas informācijas, ja esat iesācējs makšķerēšanas jautājumos, vai arī pats varēsiet ņemt dalību foruma tapšanā, piedaloties diskusijās par visu, kas saistīts ar makšķerēšanu, vai vēžošanu!
Kategorija: Parcopi.lv raksti | Pievienoja: parcopi (13.03.2009) | Autors: Aigars
Skatījumu skaits: 8665 | Reitings: 4.8/12 |
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Partneris
Profils
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:107.21.16.70
Vietnes draugi
https://www.facebook.com/eboatfishingteam/?ref=page_internal
http://eboat.lv/lv/
Draugu vietne
http://www.vesturesklubs.lv/
Reklāma
http://parcopi.lv/index/reklamas_izcenojumi/0-50
Ne, asakas! ;)

Copyright Parcopi.lv © 2009


Epasts: parcopi@parcopi.lv