Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Lietotāja vārds:
Parole:
Kategorijas
Parcopi.lv raksti [69]
Stāsti [10]
Apraksti [9]
Ceļojumi [3]
Vēžošana [18]
Salidojumi [8]
Iesūtītie raksti [9]
Vītauta stāsti [9]
Copes kalendārs
Vietnes draugi
Statistika
Online kopā: 2
Viesi: 1
Lietotāji: 1
Zivnieks
Sakums » Raksti » Parcopi.lv raksti

Rudulis


Rudulis

           Rudulis arī ir karpu dzimtas pārstāvis. Dzīvo rudulis upēs, ezeros un jūras piekrastē. Izaugt rudulis var gana liels, garumu tas var sasniegt pāri 30cm, bet svaru pat pāri kilogramam. Ļoti skaista zivs – zeltainām zvīņām un spilgti sarkanām spurām. Ķert ruduli var it kā visu gadu, bet ziemā tas ir ļoti neaktīvs. Vispār rudulis nav diez ko iemīļota makšķerniekiem zivs, bet velti. Rudulis ir ļoti sīksts pretinieks pie izvilkšanas, pie kam ļoti skaists. Daudzi ruduli nemakšķerē, tāpēc, ka esot asakains un negaršīgs. Pirmkārt, tā nav tiesa, bet otrkārt – var taču makšķerēt un atlaist!

            Rudulis pārsvarā uzturas ļoti seklos ūdeņos, ūdenszālēs vai niedrēs. Noķert ruduli atklātā vai dziļā vietā ir praktiski neiespējami. Man personīgi rudulis ir viena no iecienītākajām zivīm, ko makšķerēt saulainā dienas vidū, kad citas zivis ir neaktīvas. Ķert ruduli var uz pludiņmakšķeri, mušu un pat spiningu. Bet visērtāk laikam uz pludiņmakšķeri, jo spiningu, grunteni vai mušu, ruduļu apdzīvotās vietās ir grūti iedabūt. Ķert ruduli var uz slieku, mušu kāpuru, motili, maizi, dažāda veida mīklām.

            Iebarot ruduli var ar pirktajām barībām, paštaisītajām vai vienkāršu rupjmaizes ķieģeli. Citreiz pat neprasās to iebarot, ja uztrāpa uz ruduļu baru(parasti pie pašām niedrēm), tad 5-15gb pa 100-400gr noķert nav problēmu. Vienīgais ar ko jārēķinās ruduļu copē ir – ar vairākām norautām pavadiņām, āķiem. Tas tāpēc, ka makšķerēšana notiek stipri aizaugušās vietās vai niedrēs. Ja tiek makšķerēts no laivas un niedrēs, tad copi beidzot savus aprautos āķus(ja tādi ir) var no niedrēm nolasīt.

            Aprīkojumu ruduļu copei var taisīt ļoti vienkāršu. Reizēm no laivas var iztikt pat ar parastu bambusa kātu(ja kādam tāds vēl ir), bet ar auklas resnumu un pludiņa izmēru gan nevajag pārspīlēt.

            Gastronomiskā vērtība rudulim skaitās zema un zivs ir asakaina, bet tas tikai tiem, kas to nemāk pagatavot. Piedevām no ruduļiem sanāk lieliskas voblas.


Aicinām Jūs apmeklēt arī mūsu forumu http://parcopi.lv/forum/ Tur varēsiet uzzināt vēl daudz jaunas informācijas, ja esat iesācējs makšķerēšanas jautājumos, vai arī pats varēsiet ņemt dalību foruma tapšanā, piedaloties diskusijās par visu, kas saistīts ar makšķerēšanu, vai vēžošanu!


Kategorija: Parcopi.lv raksti | Pievienoja: parcopi (12.03.2009) | Autors: Aigars
Skatījumu skaits: 5549 | Komentāri: 2 | Reitings: 4.9/10 |
Komentāru kopskaits: 2
2 parcopi   (16.03.2009 18:21)
Man pārsvarā tā ruduļu cope sanāk no pavasara līdz rudenim, jo ziemas makšķernieks es esmu tikai nosacīti smile Bet viss pārējais sakrīt ar Tevis rakstīto - gan barību, gan vietām, gan aprīkojumu un izmēriem. 1,5kg ruduli gan ķēris neesmu....pagaidām biggrin

1 eduks   (16.03.2009 12:44)
Ruduļu cope ļoti sportisks pasākums, jo copes process notiek seklās un aizaugušās vietās - pašā niedru biezoknī. Man tā ir kā nokļūšana citā realitātē. Esmu ķēris ruduļus visos gadalaikos. Ziemā īpaši interesanti, jo interesanta apziņa, ka tev zem kājām, na vairāk kā 1-1,5 m dziļumā stāv kilogramīgs rudulis. Sakarā ar mazo dziļumu, jāuzvedas ir ļoti klusu gan urbjot āliņģus, gan pārvietojoties pa niedrēm, jo lielais rudulis ir ļoti bailīga zivs. Ruduli var barot, var arī nebarot. Barošanas mīnuss ir tāds, ka pēc kāda laika lielo ruduļu mītni okupē sīkrudulīši. Runājot par makšķerēšanas rīkiem, viennozīmīgi, izejot no daudzu gadu pieredzes šo zivju ķeršanā, varu teikt, ka īpaši smalkus labāk nelietot, t.i. plānas auklas un mazus āķus neiesaku. Ja zināms, ka apakšā (ziemā)/niedrēs ir lieli ruduļu eksemplāri, tad ziemā var droši likt 0.2 mm auklu un palielu mormišku, bet vasarā 0.25-0.3 mm auklu. Galvoju, ka rudulis ne tik baidās no rupjiem rīkiem, kā no skaļas uzvešanās to makšķerējot, dēļ kuras lielais rudulis jau var būt sen prom, pirms makšķernieks vēl ir iemetis makšķeri. Copējot vasarā, dziļumu liek pavisam nelielu. Atsvarus gan labāk nestiprināt uz auklas pārāk tuvu āķim - tas biedē ruduli un arī rudulim patīk lēnu grimstoša ēsma. Mans lielākais rudulis ir bijis tuvu 1,5 kg , eksemplāru svarā no 500g-800g ir bijis ļoti daudz, nerunājot par mazākiem ruduļiem. Labākais laiks ruduļu copei ir sākot ar martu un beidzot kautkur ar augustu/septembri. Par ēsmu var lietot mušu kāpurus, maksteņu kāpurus, mizgraužu kāpurus, maizi, mīklu, spāres un spāru kāpurus, arī sliekas. Ir noķerti ruduļi arī uz spiningu (uz Nr.1-Nr.2 rotiņiem), kas nav nekāds liels pārsteigums, jo ruduļiem ir ļoti liela mute, kurā var pakampt visai lielu mānekli. Daudzos ezeros, kur rudulis sasniedz ievērojamus izmērus, lielie ruduļi nereti par barību izmanto mazās zivtiņas, arī pats esmu noķēris lielus ruduļus uz auslejām, meklējot asarus.
Runājot par gastronomisko vērtību, tad rudulis nemaz nav negaršīgs, ja tas dzīvo tīrā vai caurtekošā ūdenskrātuvē, ir gan asakains. Loti aizaugušos ezeros gan ir ar zāļu smaku, bet tīrās īdenskrātuvēs ne sliktāks par raudu. Pats no ruduļiem taisu voblu, cepju tos. Ja ruduļi smalkāki, tad no tiem sanāk vienkārši vienreizējas zivju kotletes.

Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Partneris
Profils
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:52.201.244.140
Vietnes draugi
https://www.facebook.com/eboatfishingteam/?ref=page_internal
http://eboat.lv/lv/
Draugu vietne
http://www.vesturesklubs.lv/
Reklāma
http://parcopi.lv/index/reklamas_izcenojumi/0-50
Ne, asakas! ;)

Copyright Parcopi.lv © 2009


Epasts: parcopi@parcopi.lv