Vietnes izvēlne
Ieejas forma
Lietotāja vārds:
Parole:
Kategorijas
Parcopi.lv raksti [70]
Stāsti [10]
Apraksti [9]
Ceļojumi [3]
Vēžošana [18]
Salidojumi [8]
Iesūtītie raksti [9]
Vītauta stāsti [9]
Copes kalendārs
Vietnes draugi
Statistika
Online kopā: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0
Sakums » Raksti » Parcopi.lv raksti

Zandarts


Zandarts

            Zandarts ir asaru dzimtas zivs, bet izmērus sasniedz krietni vien iespaidīgākus. Garumā zandarts var izstiepties līdz 1metram, bet svaru var sasniegt līdz 15kg. Vispār zandarts aug diezgan strauji. Vizuāli zandarts ir ar slaidu ķermeni, mute ir uz priekšu, mutē lieli zobi. Mugura zilganzaļa vai zilganpelēka, sāni un vēders tumši sudrabains. Uz sāniem 8-14 tumšas šķērssvītras. Krūšu spuras, vēdera spuras un anālā spura dzeltenīga. Astes spuras un abas muguras spuras ar tumšiem plankumiem.

            Dzīvo zandarts Baltijas jūras piekrastē un līčos, kā arī upēs un ezeros, kuri savienojas ar jūru. Vēl zandarts ir mākslīgi ielaists daudzos ezeros Latvijas teritorijā, kuri nesavienojās ar jūru, un ir lieliski tur iedzīvojies. Mazie zandarti parasti uzturas baros, bet lielie pa vienam.

            Nārsto zandarts sākot ar martu un parasti zandarti nārsto vienlaicīgi, nārsts ilgst no 3-43 dienām. Nārsto kā dziļumā, tā seklākās vietās. Tēviņš parasti apsargā ikrus.

            Zandartu var ķert visu gadu, bet nedrīkst to darīt visu gadu. Uz zandartu makšķerēšanu ir liegums no 16.marta līdz 31.maijam. Liegums ir par mēnesi garāks kā uz līdakām. Un vēl jāatceras, ka paturēt drīkst zandartu sākot ar 45cm garumu un ne vairāk kā 5zandartus.

            No vasaras līdz rudenim zandartu parasti ķer ar spiningu, ar ziemas makšķerīti no laivas, velcējot, vai ar grunteni no krasta, par ēsmu izmantojot ēsmas zivtiņu. Ziemā zandartu ķer ar vertikālajām bļitkām un šķērsbļitkām. Var noķerties arī uz palielu mormišku ar motili, tāpat kā vasaras sezonā var trāpīties gruntsmakšķerniekam uz parasto tārpu.

            Spiningojot parasti tiek izmantoti mānekļi, kuri viegli sasniedz grunti. Tās ir dažādas gumijas ar svina galvu, paralona zivis, šūpiņi vai grimstošie vobleri. Pietam tiek izmantota nevis parastā auklas tīšanas metode, bet tāda metode, ka kad ēsma sasniedz grunti, tad tiek pietīta liekā aukla un tiek drusku nogaidīts, tad tiek 2-3 reizes pagriezts spoles rokturis, tad pagaida līdz ēsma atkal sasniedz grunti, tad pauzīte 2-3sek, tad atkal atkārto to pašu. Bieži vien zandarta cope gadās tieši pauzes brīžos, tāpēc iesaku izmantot pīto auklu zandartu spiningošanai. Ar pīto auklu varēs vieglāk kontrolēt mānekli, kad tas sasniedzis grunti un arī vieglāk varēs sajust copi. Reizēm zandarti copē tik uzmanīgi, ka pat ar diezgan jūtīgu spiningu un pīto auklu tā copes nevar sajust, tādos gadījumos spiningam galā var piemontēt sardziņu. Tad jau būs vizuāli redzama katra sīkākā copīte. Protams, zandarts reizēm noķeras arī ne pie grunts un uz tādiem netipiskiem zandarta mānekļiem kā parastais rotiņš, bet tas vairāk ir izņēmuma gadījums. Pavadiņu zandartu copei var nelikt, jo zandarta zobi nav tādi, ka var pārkost auklu. Pavadiņu var likt tikai tādos gadījumos, ja zandartu copes vietās bieži ir sastopamas arī līdakas. Tas, lai nebūtu jāpazaudē mānekļi.

            Velcējot visbiežāk tiek izmantoti dažādi vobleri, bet tikpat labi var velcēt arī ar gumijas zivtiņu vai šūpiņu. Ar vobleriem ir vieglāk, tāpēc, ka uz tiem parasti ir rakstīts cik dziļi tas iegrims zem ūdens.

            Ar grunteni ir pavisam vienkārši. Grunteni aprīko kā parasti, liek divas pavadiņas ar drusku lielākiem āķiem un uz āķiem liek ēsmas zivtiņas. Der vīķe, plicis, raudiņa....galvenais nelikt pārāk lielu. Reizēm noder arī tikai gabaliņš no zivs, piemēram, aste.

            No laivas ķerot ar ziemas makšķerīti tiek izmantoti tie paši mānekļi, kas ziemā. Tas ir, tiek izmantotas vertikālās bļitkas un šķērsbļitkas. Reizēm zandartu ķer uz tā saucamo „čorķiku”(velniņu), reizēm tiek izmantota paliela mormiška ar slieku uz āķa.

            Ziemā tiek izmantotas tās pašas metodes, kas vasarā no laivas. Tikai jāatceras, ka ziemā zandarts nav tik aktīvs, tāpēc mānekļa spēle nedrīkst būt tik aktīva kā vasarā.

            Kur meklēt zandartu? Zandarts parasti uzturas lielos dziļumos un visvieglāk to sameklēt ir uz dažādām dziļuma kantēm. Visaktīvākais zandarts paliek vēlu vakarā, kad noriet saule, tad to var noķert arī krietni seklākās vietās.

            Gastronomiskās īpašības zandartam ir ļoti labas un asaku ar nav daudz. Ir daudz dažādu veidu, kā pagatavot zandartu, piedevām, zandartu var arī taisīt mazsālītu.

Aicinām Jūs apmeklēt arī mūsu forumu http://parcopi.lv/forum/ Tur varēsiet uzzināt vēl daudz jaunas informācijas, ja esat iesācējs makšķerēšanas jautājumos, vai arī pats varēsiet ņemt dalību foruma tapšanā, piedaloties diskusijās par visu, kas saistīts ar makšķerēšanu, vai vēžošanu!
Kategorija: Parcopi.lv raksti | Pievienoja: parcopi (18.03.2009) | Autors: Aigars
Skatījumu skaits: 13606 | Komentāri: 2 | Reitings: 5.0/9 |
Komentāru kopskaits: 2
2 parcopi   (22.03.2009 20:20)
Arī esmu redzējis, ka no salu tilta ķer, bet nekad neesmu redzējis, ka velk ārā smile Vispār jau no tiltiem ir aizliegts makšķerēt, tāpēc viņi visi tur tādi tramīgi smile
Toties Ķīšezera kanālā bieži var novērot vasarā ap pusnakti mudjilas, kas ar spiningu zemmēra zandartus velk un bāž somā...vispār Ķīšezerā un Vecdaugavā ir ļoti daudz brakaņjeru, tīklinieku un citādu mudaku, bet zivju inspektorus kaut kā te neesmu manījis jau gadiem...

1 sancho76   (22.03.2009 16:34)
ir redzēti copmaņi kas ķer zandartu no salu tilta Rīgā,tāda parasta gruntene ar vienu pavadiņu uz kuras uzāķēta maile un met gandrīz pa vidu Daugavai,kā izvelk pašu zandartu neesmu redzējis,bet tas varētu būt aizraujos šovs ,kad tāds pieklājīgs zandarts tiek vilkts augšā biggrin

Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Partneris
Profils
Viesis!

Jūsu vārds: Viesis
Jūs atrodaties šeit: -dienas
IP:54.146.227.92
Vietnes draugi
https://www.facebook.com/eboatfishingteam/?ref=page_internal
http://eboat.lv/lv/
Draugu vietne
http://www.vesturesklubs.lv/
Reklāma
http://parcopi.lv/index/reklamas_izcenojumi/0-50
Ne, asakas! ;)

Copyright Parcopi.lv © 2009


Epasts: parcopi@parcopi.lv